Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Po 6 letech padlo obvinění za požár školky v Mexiku. Zemřelo 49 dětí

ČTK

ČTK

14. 8. 2015

Více než šest let po tragickém požáru mexické školky, při němž uhořelo téměř pět desítek dětí, nařídil soud zadržení údajných viníků neštěstí. Do vazby zamířily dvě desítky členů vedení ústavu, učitelů a dalších pracovníků. Příbuzní zemřelých dětí však podle stanice BBC tvrdí, že obviněni by spíše měli být úředníci a další lidé, kteří zodpovídali za špatný bezpečnostní stav budovy.

kour_pozar_panenka_deti

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Při jednom z nejtragičtějších podobných neštěstí zemřelo v červnu 2009 v mexickém státě Sonora 49 dětí a více než 70 utrpělo vážná zranění.

Soudce nyní nařídil zadržení 22 lidí, mezi nimiž jsou členové vedení školky, učitelé a další personál. Právní zástupce rodin však tvrdí, že prokuratura při hledání viníků pochybila, neboť ti se prý skrývají spíše mezi úředníky schvalujícími podobu budovy.

Ta neměla samohasící zařízení ani hasící přístroje. Požární alarm sice nainstalován byl, nezapnul se však, protože se kouř nasál mezi střechu a stropní panely, tedy nad senzory.

Podle příbuzných neměl být navíc ústav každodenně poskytující útočiště stovkám dětí povolen hned vedle budovy, kde se ve velkém skladovaly pneumatiky, dokumenty a další hořlavé materiály. Právě odtud se plameny do školky rozšířily.

Právník příbuzných Gabriel Alvarado podotkl, že obviněni jsou nyní lidé, kteří nasazovali vlastní životy, aby zachránili děti z plamenů. Za mříže může jít podle něho například učitelka, jejíž dcera utrpěla ve školce popáleniny na 95 procentech těla. „Nyní se možná bude dívat, jak jde její matka do vězení,“ řekl Alvarado.

Rodiče podle něho volají po potrestání odpovědných úředníků. Dosud čelili obvinění pouze lidé zodpovídající za chod sousedního skladu a odsouzen byl jediný federální úředník.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Po 6 letech padlo obvinění za požár školky v Mexiku. Zemřelo 49 dětí