Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Plzeňský festival Finále 2015 nabídne desítky filmů

Redakce

Redakce

26. 3. 2015

Program festivalu Finále v Plzni nabídne od 27. dubna do 2. května desítky projekcí besedy s tuzemskými filmovými osobnostmi. Nebude chybět ani Ghoul, slovenský Socialistický Zombi Mord či některé zahraniční filmy. Můžeme se tak těšit i na pořádnou škálu francouzských snímků.

FOTO: Festival Finále

O hlavní cenu Zlatého ledňáčka se v letošním ročníku budou tradičně ucházet české a slovenské hrané, dokumentární a televizní filmy, které vznikly od dubna 2014 do dubna 2015. Do soutěžních klání je přihlášeno více jak 150 filmů.

„Novinkou letošního ročníku je rozdělení soutěže českých a slovenských televizních formátů do kategorií cyklická a necyklická tvorba. Loňské dělení do kategorií dramatická a komediální tvorba se totiž ukázalo jako příliš vázané na konkrétní žánr a volbu porot do značné míry limitovalo,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Bohatá nabídka festivalu je tradičně koncipována tak, aby zaujala co nejširší veřejnost: Sekce ZOOM se letos zaměří na Francii, jejíž kinematografie bude rovněž součástí tradiční Dlouhé noci krátkých filmů. Letos znovu budou moci návštěvníci festivalu sledovat také České stopy v mezinárodních koprodukcích. Zajímavostí bude i zvláštní sekce věnovaná prof. Jiřímu Svobodovi, o němž vznikne z pera Ivany a Jana Lukešových kniha, jejíž křest proběhne právě na festivalu Finále Plzeň.

„Diváci se mohou i letos těšit na besedy, autorská čtení a další doprovodný program, který budeme postupně prozrazovat. Letošní promítání proběhne kromě budovy Měšťanské besedy také v unikátních prostorách Loosových interiérů v Bendově ulici v Plzni a v ZACH´s Pubu,“ doplňuje k programu Eva Veruňková Košařová. Důležitou a podstatnou součástí festivalu, kterou využívají a oceňují zejména profesionálové z Čech a zahraničí jsou setkání na Industry Days, což je platforma festivalu, která přináší podněty a kontakty pro filmové profesionály.

V roce 2014 bylo celkově na festivalu uvedeno téměř 180 filmů, které zhlédlo více než 10.800 diváků. Více informací na www.festivalfinale.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plzeňský festival Finále 2015 nabídne desítky filmů