Plzeňský festival Finále 2015 nabídne desítky filmů

Program festivalu Finále v Plzni nabídne od 27. dubna do 2. května desítky projekcí besedy s tuzemskými filmovými osobnostmi. Nebude chybět ani Ghoul, slovenský Socialistický Zombi Mord či některé zahraniční filmy. Můžeme se tak těšit i na pořádnou škálu francouzských snímků.

FOTO: Festival Finále

O hlavní cenu Zlatého ledňáčka se v letošním ročníku budou tradičně ucházet české a slovenské hrané, dokumentární a televizní filmy, které vznikly od dubna 2014 do dubna 2015. Do soutěžních klání je přihlášeno více jak 150 filmů.

„Novinkou letošního ročníku je rozdělení soutěže českých a slovenských televizních formátů do kategorií cyklická a necyklická tvorba. Loňské dělení do kategorií dramatická a komediální tvorba se totiž ukázalo jako příliš vázané na konkrétní žánr a volbu porot do značné míry limitovalo,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Bohatá nabídka festivalu je tradičně koncipována tak, aby zaujala co nejširší veřejnost: Sekce ZOOM se letos zaměří na Francii, jejíž kinematografie bude rovněž součástí tradiční Dlouhé noci krátkých filmů. Letos znovu budou moci návštěvníci festivalu sledovat také České stopy v mezinárodních koprodukcích. Zajímavostí bude i zvláštní sekce věnovaná prof. Jiřímu Svobodovi, o němž vznikne z pera Ivany a Jana Lukešových kniha, jejíž křest proběhne právě na festivalu Finále Plzeň.

„Diváci se mohou i letos těšit na besedy, autorská čtení a další doprovodný program, který budeme postupně prozrazovat. Letošní promítání proběhne kromě budovy Měšťanské besedy také v unikátních prostorách Loosových interiérů v Bendově ulici v Plzni a v ZACH´s Pubu,“ doplňuje k programu Eva Veruňková Košařová. Důležitou a podstatnou součástí festivalu, kterou využívají a oceňují zejména profesionálové z Čech a zahraničí jsou setkání na Industry Days, což je platforma festivalu, která přináší podněty a kontakty pro filmové profesionály.

V roce 2014 bylo celkově na festivalu uvedeno téměř 180 filmů, které zhlédlo více než 10.800 diváků. Více informací na www.festivalfinale.cz.

Plzeňský festival Finále 2015 nabídne desítky filmů
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*