Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Plzeňská univerzita s Cimrmanbandem dobyla severní pól. Kampus ožil

Redakce

Redakce

17. 11. 2012

FOTO: Dobytí severního pólu v režii Divadla Járy CimrmanaSoubor cimrmanovských nadšenců zavítal do hřejivé náruče Západočeské univerzity v Plzni. Partička mladíků s názvem Cimrmanband přivábila do školní posluchárny, vzhledem ke komornímu charakteru akce, vysoký počet diváků.

FOTO: Dobytí severního pólu v režii Divadla Járy Cimrmana

Originální cimrmanovská sestava hry Dobytí severního pólu. Zdroj: zdjc.cz

Cimrmanband, odkazující na Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, představil v rámci projektu Kampus is not dead inscenaci Dobytí severního pólu. Kulisami spoře vybavená aula se proměnila v improvizované divadlo bez opony a dalších, jak později herci dokázali, zbytečností. Kulisy sestávaly z kartonů pomalovaných modro-bíle a rázem jsme se ocitli na severním pólu.

Čtěte také: Hamleteen patří mladým nejen v Plzni

Studenti obvykle nebývají bezvýhradně disciplinovanými posluchači, avšak Cimrman má magickou moc. Dokáže ve večerních hodinách, za školními lavicemi v odlehlém kampusu, zařídit absolutní pozornost publika.

Dokázali to hoši stylizující se do rolí Svěráka, Smoljaka a Miloně Čepelky gesty i dikcí. Klasický začátek seminářem navodil humornou atmosféru. Pokračováním živým obrazem za pomoci diváků si herecký ansámbl publikum získal.

FOTO: Semiář Cimrmanbandu v aule ZČU

Seminář na univerzitě na téma Dobytí severního pólu. Zdroj: Jáchym Klimko

Samotný děj inscenace byl téměř totožný s cimrmanovským provedením. Ale naštěstí nic se nedá naplánovat, obzvláště na netradičním jevišti, a tak kvůli selhávání techniky v průběhu, přidalo se několik vtipů navrch. Pánové si celkem zdařile uměli v krizi poradit. Schytali tedy jen salvy smíchu a ne rajčata.

Roztomilost se nadějným pokračovatelům nádherně praštěného cimrmanovského humoru nedá upřít. Jejich snaha ukázat Svěrákovu a Smoljakovu látku bez větších zásahů, ale přeci jinak, není marná. Proč přetvářet něco, co již dobré je. Výhodou zůstává, že Cimrmani začínali jako ochotníci a jejich divadelní kusy snesou i dávku improvizace.

FOTO: Živý obraz po Dobytí severního pólu

Plná aula diváků Cimrmanbandu na ZČU

Dost často se cení pouhá odvaha něco dělat, kulturně se vybít a kultuře pomoci neskomírat. Příjemným překvapením v případě Cimrmanbandu je, že se ta snaha nejeví jako zbytečná. Máme tu možná nástupce stárnoucích Cimrmanovců.

Dobytí severního pólu

Cimrmanband

Autoři: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak

Hrají: Jakub Šedivý, Albert Švec, Miloslav Korbel, Pavel Korpa, Petr Vítek, Martin Svejkovský

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plzeňská univerzita s Cimrmanbandem dobyla severní pól. Kampus ožil