Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Plumlov je městečko plné akcí. V příspěvku rozsáhlá fotogalerie!

Redakce

Redakce

13. 7. 2009

Městečko Plumlov je položeno v kopcovitém terénu na rozhraní Drahanské vrchoviny a Hané v nadmořské výšce 290 až 340 m/m. Je střediskem rekreační oblasti Plumlovská přehrada, vzdálené 8 km západně od okresního města Prostějova, a žije v něm 2 300 stálých obyvatel. Plumlov se skládá ze 4 místních částí (Plumlov, Soběsuky, Žárovice, Hamry).

Najdeme zde zámek a hrad. Plumlovský zámek byl postaven v letech 1 680 – 1 690 Janem Adamem z Lichtenštejna, v pořadí třetím majitelem plumlovského panství. Zámek má neobvyklý vzhled, neboť jeho rozměry byly voleny se zřetelem k projektované čtyřkřídlé stavbě.

Od roku 1966 spravovalo zámek krajské středisko Státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. V roce 1987 se majitelem zámku stalo Muzeum Prostějovska a v roce 1994 přešel do majetku Obce Plumlov, která na něm ihned zahájila nejnutnější opravy.

Hrad Plumlov byl vybudován pravděpodobně počátkem 2. poloviny 13. století, v době kolonizačního úsilí krále Přemysla Otakara II., na skalnatém kopci nad říčkou Hloučelou, na samém úpatí Drahanské vrchoviny. Pravděpodobně byl zeměpanským majetkem a sloužil k ochraně kolonizované oblasti, což by ukazovalo, že jeho zakladatelem je sám král Přemysl Otakar II. Na druhou stranu podle posledních výzkumů nelze vyloučit, že jeho zakladatelem je levoboček krále Přemysla Otakara II., opavský vévoda Mikuláš I., který jej držel na přelomu 13. – 14. století.

Na zámku se konají noční prohlídky, slet čarodějnic, výstavy, koncerty, semináře a dětské akce.

26.-28.6.09 se zde konal festival PLUMLOVE 2009, kde vystoupily například kapely Promile (punk-metal, Pardubice), Main street ska band (ska, Prostějov), Narcotic Fields (triphop-electronica, Olomouc), Vyluhovaný čaj (punk-rock, Přerov), Převážně nevážně (funky-rock, Hranice na Mor.), Green Smatroll (ska-jazz, Praha) a další.

Letos 24. a 25. července se zde koná již 8. ročník mezinárodního festivalu keltské hudby Keltská noc, pořádaný pod záštitou velvyslance Irska v Praze.

Vystoupí zde hudební i taneční skupiny z ČR i jiných zemí. Například hudební skupina Cairdeas je z Kanady. Zabývají se tradičními písněmi, melodiemi a příběhy z britských ostrovů, Kanady i vzdálenějších oblastí, které prokládají zajímavými historkami ze života. Skupina Czeltic, která patří mezi stálice české „keltské“ hudební scény. Skupina Czeltic se jako jediná v České republice věnuje úpravě  tradiční skotské a irské hudby a prezentuje ji v rockovém podání. Je nutné se zmínit i o skupině Sliotar  z Irska, jejichž hudba je samotným kořenem tradiční irské lidové kultury. Na Keltské noci letos vystoupí již po sedmé! Mezi stálé interprety Keltské noci patří i skupina Bran, Poitín, Gwalarn a další. O výuku irských tanců se postará taneční skupina Démáirt. Uvidíte fire show či světelnou šou, ve které je k vidění rychlé točení s hořícími pochodněmi, tyčemi a řetězy. O tuto podívanou se postarají specialisté Akáda & Meče blesky . Dále se dozvíte něco o skotské historii, uvidíte skupiny Boiové a Fergunna zabývající se rekonstrukcí života Keltů na našem území a keltskou čarodějku Eriku Bábkovou. Keltský kovář Václav vám ukáže své řemeslo a skupina historického šermu Bellators předvede ukázky bojových umění starých Keltů. Program je bohatý a je na co se těšit….

Festival se bude konat v kempu Žralok v těsné blízkosti Plumlovské přehrady u Prostějova, v romatickém prostředí přímo pod Plumlovským zámkem. Začátek festivalu je v pátek v 16 hodin, v sobotu program začíná ve 12 hodin.

Parkování osobních vozů přímo u autokempu je kapacitně omezeno zhruba na dvacet míst. Doporučujeme záchytné parkoviště přímo v Plumlově na náměstí (cca. 500m od místa konání festivalu Keltská noc).

Vstupenka na tuto akci stojí na oba dny 460,-Kč (v předprodeji 400,-Kč), na pátek 260,-Kč (v předprodeji 220,-Kč) a pro děti od 6-ti do 14-ti let 120,-Kč (pouze v místě akce), na sobotu 300,-Kč (v předprodeji 250,-Kč) a pro děti od 6-ti do 14-ti let opět  120,-Kč (pouze v místě akce), 50% sleva na vstupné mají občané se ZTP, ZTP/P a občané nad 65 let – lze uplatnit po předložení průkazu pouze v místě akce. Děti do 6-ti let: zdarma.

Je zde i možnost kempování přímo v areálu festivalu. Kemp jako samostatný subjekt účtuje poplatek 50,-Kč na osobu/den + turistický poplatek 7,-Kč na osobu/den a 60,-Kč za stan/den. Po vstupu do areálu je nutné se registrovat na vrátnici kempu hned za pokladnou.

Do září 2009 je na Plumlovské přehradě možnost rybolovu. V září bude přehrada vypuštěna a bude se čistit.

Plumlov je prostě městečko, které žije!

 
 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plumlov je městečko plné akcí. V příspěvku rozsáhlá fotogalerie!