Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Plná hlava Radiohead

Redakce

Redakce

5. 8. 2009

Radiohead_liveKdyž na konci roku 1986 odehrála neznámá studentská kapela On A Friday svůj první koncert v Jericho Tavern v Oxfordu, nikdo ještě netušil, že se zrodila budoucí hvězda rockového nebe.

O čtyři chlapce ze státní Abingdon School v Oxfordshire se producenti začali zajímat až o několik let a o mnoho koncertů později a jejich vzrůstající úspěch završila smlouva s EMI v roce 1991. Právě zrozené Radiohead tvořili Thom Yorke (zpěv, rytmická kytara, klavír, elektronika), Jonny Greenwood (vedoucí kytara, klávesy), Ed O’Brien (kytara, doprovodné vokály), Colin Greenwood (basová kytara, syntetizátory) a Phil Selway (bicí). Po nevalném úspěchu prvního EP Drill začala skupina spolupracovat s producenty Paulem Kolderiem a Seanem Sladem a na počátku roku 1993 vydala album Pablo Honey, které se setkalo s rozporuplnou kritkou. Co ale veřejnost oslovilo mnohem více, byl singl Creep, jež Radiohead natočili o rok dříve. Nastal prudký vzestup v britských hitparádách, videoklip ke Creep se objevil na MTV, kapela vyrazila na turné po USA a poté se kvůli náhle popularitě málem rozpadla.

Následovalo druhé album The Bends, vydané v květnu roku 1995, a především singly Fake Plastic Trees, Just a Street Spirit (Fade Out), díky kterým se Radiohead dostali do britského Top 5. Poté, co kapela absolvovala turné s R.E.M., věnovala se především nahrávání nového alba, které vydala v červnu 1997 pod názvem OK Computer. Následně jakoby se strhla lavina. Album získalo Grammy Award jako ocenění za nejlepší alternativní album a Radiohead se tím ocitli mezi nejslavnějšími kapelami 20. století.

Jak to tak bývá, vyčerpaná kapela si udělala asi roční pauzu, aby se mohla vrátit v plné síle a natočit album Kid A, které bylo nevšední nejen díky odchýlení od původního žánru směrem k experimentům a elektronice, ale také tím, že ještě před vydáním pronikly skladby na internet, kde byly volně ke stažení. Očekávání, že se nahrávka nebude prodávat, se ale nenaplnilo a Kid A se okamžitě vyšvihlo na vrchol americké hitparády a to i přes to, že nebylo propagováno žádným singlem ani promem. Radiohead si pilně vysloužili další ocenění Grammy za nejlepší alternativní album.

Po evropském turné v roce 2000 vydali Radiohead album Amnesiac, na kterém byly skladby ze session ke Kid A a v podstatě tak tvořilo s předchozím albem celek.

Čtvrté album Hail to the Thief se částečně vrátilo ke klasičtějšímu rocku a následovalo ho opět světové turné. V roce 2003 byli Radiohead hlavní hvězdou festivalu Glastonbury a poté se věnoval každý z členů individuální tvorbě a projektům.Radiohead

Zatím poslední album In Rainbows bylo netradičně poskytnuto fanouškům na internetu ke stažení za dobrovolnou cenu, ani to mu ale nezabránilo zvítězit v britských i amerických žebříčcích. Následně Radiohead opět získali cenu Grammy.

Nyní kapela nejenže pracuje na novém albu, ale především opět cestuje po světě a v rámci svého turné navštíví také české fanoušky. Radiohead zavítají do naší republiky historicky poprvé a zahrají nám 23. srpna od 19:00 na pražském Výstavišti, vstupenky lze zakoupit v předprodeji od 1 090 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plná hlava Radiohead