Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Platy 2010: Jaké vlastně budou?

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

31. 12. 2009

100_0518

Jak to bude s platy v příštím roce se v tuto dobu ptají asi všichni bez rozdílu věku a profese. Světová hospodářská krize značně zamávala s už tak křehkou ekonomikou téměř ve všech zemích a nevyhnula se ani té naší. Teď už v podstatě odezněla, ale je skutečně pryč? A jak to vlastně bude s platy v roce 2010?

Nechceme vás nijak strašit, ale tato otázka dnes zajímá opravdu všechny a tak se na ni podívejme trochu blíže. Tvrdí se, že krize dnes už odezněla a bude jen lépe. Ano krize je opravdu jakž takž zažehnána. Ve skutečnosti ale potrvá ještě velice dlouho, než se situace v ekonomice ustálý do podoby, v níž byla řekněme ještě v loňském roce.

To všechno se v roce novém odrazí i na výši platů. Jestliže ještě loni  měli zaměstnanci většiny firem štěstí a jejich mzdy rostli procentuálně až v rozmezí dvouciferných čísel, letos růst stěží překoná procent pět. Jenže ani na tento prchavý nárůst platů se nemohou těšit všichni.

Mzdy tak porostou pouze zaměstnancům na některých pozicích. K těm šťastnějším by pak měli patřit pracovníci v oblasti IT, telekomunikací a také v automobilovém průmyslu – u těchto však situace není zcela přehledná v důsledku zrušení šrotovného v okolních zemích a i nadále nejistého vývoje v automobilovém průmyslu. Pracovníci v ostatních oblastech ale se zvyšováním svých platů počítat spíše nemohou a stejně tak se nemohou těšit ani to, že by se snad dočkali alespoň nějakého odškodnění v podobě prémií.

Méně peněz v novém roce Foto: Jakub Mikuš

Méně peněz v novém roce Foto: Jakub Mikuš

Firmy však v tomto směru své zaměstnance chlácholý tím, že pokud se situace v průběhu roku zlepší, mohou se dočkat nejen zvýšení mezd, ale například i vyplácení určitého procenta prémií. Toto všechno je však zatím pouze slibem, který nakonec nemusí být uskutečněn.

S výší mezd také úzce souvisí zvyšování cen zboží, které se sice v důsledku krize mírně zpomalilo, přesto se je však nepodařilo zastavit. Z tohoto vyplývá, že si v novém roce za svůj plat průměrně koupíte ještě méně než ve dvou letech předcházejících. Nasnadě bude tedy více šetřit a uchylovat se k levnějšímu zboží.

Myslím, že není třeba ani zmiňovat, že celá tato nepříznivá situace se odrazí na množství, dostupnosti a ohodnocení různých druhů brigád, které jsou leckdy jediným zdrojem financí studentů. I s tímto však musíme počítat a zkoušet se podle toho nějak zařídit. Všechny tyto prognózy nevypadají nijak slavně, ale ve výsledku nám nezbývá nic jiného, než jen doufat, že se situace co nejdříve zlepší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Platy 2010: Jaké vlastně budou?