Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Placebo efekt: Kde je zakopaný pes?

PlaceboPodle posledních zpráv užívá více než polovina amerických lékařů jako náhražku medikamentů jiný lék. Lék, který lékem být může, ale nemusí. Placebo – lékaři ho milují, lékárníci nenávidí. Lék, který leží na pomezí oficiální lékařské etiky. I to je placebo.

Zdroj: bloc.com

Zdroj: bloc.com

Co je placebo?

Věř a víra tvá tě uzdraví. I tato jednoduchá a spíše náboženství připomínající věta téměř dokonale vystihuje podstatu efektu zvaného placebo. Placebo je způsob léčby, přičemž se paradoxně jedná o stav, kdy pacient vůbec nemusí být léčen. Pacient je pouze přesvědčen o tom, že se léčí, možná i proto je velmi obtížné dokázat účinky nebo dopady užívání placeba, pokud je v tomto případě možné mluvit o nějaké konkrétní a cílené léčbě.

Takový způsob léčby, jakým je placebo, nachází široké uplatnění v různých oborech. Placebo může být upraveným lékem, může být speciálně přizpůsobenou terapií. A jak již bylo řečeno, je obtížné dokázat účinek nebo vůbec samotné působení na lidský organismus. V nedávné době se přes to všechno podařilo vědcům existenci dopadu na samotný organismus dokázat.

Má placebo nějaký skutečně hmatatelný dopad na lidský organismus?

Při zkoumání tohoto jevu objevil vědecký tým univerzity v Hamburku souvislost s činností nervových buněk. Výzkumníci zaznamenali pomocí metody funkční magnetické resonance přímý vliv placeba na oblast horní části míchy těsně pod krkem. Výzkumný vědecký tým zabývající se touto problematikou pečlivě vybral patnáct jedinců, kterým nejdříve tepelně vyvolal bolest v paži. Obraz bolesti byl v oblasti horní části míchy při skenování patrný. Stejně tak patrné bylo i odstranění bolesti po užití pilulky údajně sloužící na zmírnění bolesti.

Zdroj: dancewithshadows.com

Zdroj: dancewithshadows.com

A jakou může mít podobu?

Jakou tedy může mít takové placebo podobu? Odpověď je snadná – téměř jakoukoliv. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o tabletkách vyrobených z laktózového cukru. Podobně mohou být využity masti, řezy do kůže, akupunktura nebo různé předměty, kterým připíšeme patřičný léčebný účinek.

A to stále není všechno. Věděli jste, že placebem může být třeba charismatický a sympatický lékař? Nebo smyšlená terapie skládající se například z neustálého opakování sady cviků? Také lék, který je předepsaný univerzitním profesorem, působí podle lékařů lépe než lék předepsaný posledním sekundantem.

Proč placebo působí tak, jak působí?

Názor na působení mechanismu placebo se dnes poněkud různí, ale dá se shrnout do několika základních cest. Při každé z nich se uplatní určitý typ autosugesce. Pacient díky autosugesci vnímá lék jako přínosný, lék nebo lékař mu skutečně pomáhají. V jiném, méně uznávaném výkladu jde o to, že placebo efekt je v podstatě podmíněným reflexem, tedy z větší části záležitostí nervově reflexivní. Podle dalších odborníků se jedná o efekt podobný psychoanalytickému přenosu. Ať už je výklad jakýkoli, vědomí pacienta je ovlivněno pozitivně a také jeho subjektivní náhled na nemoc se mění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Placebo efekt: Kde je zakopaný pes?