Menu
TOPZINE.cz
Hudba

P.J. Ryba míří na Hrad a do Washingtonu

Martin Peška

Martin Peška

15. 1. 2009

Světoznámý český baskytarista Pavel Jakub Ryba dostal od prezidenta Václava Klause nabídku na vystoupení na Pražském hradě. V březnu ho čekají také koncerty v prestižních klubech v New Yorku a Washingtonu. Nabídky přišly krátce po turné českého muzikanta společně s americkým kytaristou Deanem Brownem.

Kutnohorský rodák nepotvrdil, že na Hradě zahraje opět s Deanem Brownem, ačkoliv spolupráci s ním si chválí. „Turné s Deanem Brownem bylo úžasné, projeli jsme spolu třináct českých měst a zahráli si v přímém přenosu v pořadu České televize Noc s Andělem,“ řekl P.J. Ryba a dodal: „Skvěle jsme si porozuměli a myslím, že si spolu zase brzy zahrajeme.“

P.J. Ryba Tour 2008 začalo v pátek 17. října na Jazzfestivalu v Chebu a postupně pokračovalo  po dalších velkých městech včetně Prahy. Pražský koncert v Redutě si nenechal ujít ani prezident republiky Václav Klaus, který je kmotrem jedné z Rybových desek. Dean Brown, který byl v roce 2008 Rybovým exkluzivním hostem, je jedním z nejvyhledávanějších hráčů na kytaru A kategorie jak pro nahrávání, tak pro koncerty a nedílnou částí světové elektrické jazz and fusion scény posledních 25 let.

„Krátce po předběžné domluvě koncertu na Hradě se mi ozvali i z Washingtonu, kde mají zájem, abych v březnu zahrál v těch nejznámějších klubech,“ řekl nadšený kutnohorský rodák Ryba. „S kým budu hrát na Hradě ještě nevím, ale určitě chci, aby to byl výjimečný koncert s nějakým zahraničním hostem.“

Na podzim roku 2008 se P.J. Ryba, mezi jehož bývalé spoluhráče patří například americký kytaristi Mike Stern, Gary Lucas či polský zpěvák, baskytarista a klávesista Józef Skrzek z kapely S. B. B., stal prvním Čechem, kterému americký výrobce hudebních nástrojů Fender nabídl exkluzivní smlouvu. Pro firmu bude nejen hrát, ale budou se podle něj vyrábět kytary s jeho jménem.

Více informací o P.J. Rybovi na www.pjryba.com.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

P.J. Ryba míří na Hrad a do Washingtonu