×
TOPZINE.cz

Pivo, ženy, zpěv aneb vítejte na legendárním Oktoberfestu

Největší pivní festival, kterým žije celý Mnichov. Přípravy trvají celý rok. Sjíždějí se lidé z Anglie, Ameriky, Číny i z celé Evropy. A to jen proto, aby okusili atmosféru tradičního volksfestu. Nyní je ještě trošku opepřen skutečností, že se slaví 200 let od jeho založení.

FOTO: Bierzelt
Bierzelt

Oktoberfest začal svatbou korunního prince Ludwiga a princezny Terezie dne 12. října roku 1810. Odtud se vzal název místa, kde se každoročně pořádá tato slavnost – Theresienwiese. Korunní princ Ludwig se velmi zajímal o antickou kulturu, proto navrhl, aby Oktoberfest byl takovou malou předlohou olympijských her. Jelikož oba milovali koně, vždy se zde konaly koňské dostihy.

Historie pokračuje a přečkává i zlé chvíle

Oktoberfest přežil napoleonské války a na konci 19. století se začal podobat festivalu, který známe dnes. Roku 1880 se uskutečnil prodej piva, o rok později bylo již rozsvíceno přes 400 stánků a pivních stanů. Poté se přidalo hraní kapel a zřídily se tzv. pivní haly.

Při oslavě 100. výročí se vyčepovalo 12 000 hektolitrů piva a v největším pivním stanu bylo 12 000 lidí. Nyní se do největšího stanu vejde pouze 10 000 návštěvníků.

FOTO: OKtoberfest
Děvčata se na Oktoberfestu také skvěle baví

Za první světové války se konal malý podzimní Oktoberfest, od roku 1923 se potom už nekonal. Od této doby byl 24krát vynechán. V roce 1950 byl Thommasem Wimmerem znovu otevřen a zařadil se mezi jedny z největších volksfestivalů na světě.

Tragickým dnem v dějinách Wiesnu bylo 26. září 1980, kdy zde explodovala bomba. Výčet byl zničující – 13 lidí zemřelo, 200 lidí bylo zraněných, z toho 68 těžce. Byl to jeden z nejhorších atentátů v dějinách Německa vůbec.

Převládají Dirndl a Lederhose, ať už jsi jakékoliv národnosti

Nyní Oktoberfest navštěvuje okolo 6,5 milionu lidí z celé zeměkoule, kteří přicházejí ve velmi oblíbeném tradičním oblečení – pro ženy Dirndl a pro muže Lederhose. Ani Mnichov nenechává nic náhodě. Je zde připraven program pro malé i starší, který se dá zakončit v přilehlých podnicích, jež jsou otevřené až do rána.

Tradiční Dirndl

Komické povozy, hektolitry piv, mnoho tradičních jídel a spousta přátelské atmosféry – i to vás čeká letos na jubilejním 200. ročníku, jenž se koná od 18. září do 4. října 2010, takže hurá na Oktoberfest!Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..