Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pivo, ženy, zpěv aneb vítejte na legendárním Oktoberfestu

Lída Fikarová

Lída Fikarová

17. 9. 2010

Největší pivní festival, kterým žije celý Mnichov. Přípravy trvají celý rok. Sjíždějí se lidé z Anglie, Ameriky, Číny i z celé Evropy. A to jen proto, aby okusili atmosféru tradičního volksfestu. Nyní je ještě trošku opepřen skutečností, že se slaví 200 let od jeho založení.

FOTO: Bierzelt

Bierzelt

Oktoberfest začal svatbou korunního prince Ludwiga a princezny Terezie dne 12. října roku 1810. Odtud se vzal název místa, kde se každoročně pořádá tato slavnost – Theresienwiese. Korunní princ Ludwig se velmi zajímal o antickou kulturu, proto navrhl, aby Oktoberfest byl takovou malou předlohou olympijských her. Jelikož oba milovali koně, vždy se zde konaly koňské dostihy.

Historie pokračuje a přečkává i zlé chvíle

Oktoberfest přežil napoleonské války a na konci 19. století se začal podobat festivalu, který známe dnes. Roku 1880 se uskutečnil prodej piva, o rok později bylo již rozsvíceno přes 400 stánků a pivních stanů. Poté se přidalo hraní kapel a zřídily se tzv. pivní haly.

Při oslavě 100. výročí se vyčepovalo 12 000 hektolitrů piva a v největším pivním stanu bylo 12 000 lidí. Nyní se do největšího stanu vejde pouze 10 000 návštěvníků.

FOTO: OKtoberfest

Děvčata se na Oktoberfestu také skvěle baví

Za první světové války se konal malý podzimní Oktoberfest, od roku 1923 se potom už nekonal. Od této doby byl 24krát vynechán. V roce 1950 byl Thommasem Wimmerem znovu otevřen a zařadil se mezi jedny z největších volksfestivalů na světě.

Tragickým dnem v dějinách Wiesnu bylo 26. září 1980, kdy zde explodovala bomba. Výčet byl zničující – 13 lidí zemřelo, 200 lidí bylo zraněných, z toho 68 těžce. Byl to jeden z nejhorších atentátů v dějinách Německa vůbec.

Převládají Dirndl a Lederhose, ať už jsi jakékoliv národnosti

Nyní Oktoberfest navštěvuje okolo 6,5 milionu lidí z celé zeměkoule, kteří přicházejí ve velmi oblíbeném tradičním oblečení – pro ženy Dirndl a pro muže Lederhose. Ani Mnichov nenechává nic náhodě. Je zde připraven program pro malé i starší, který se dá zakončit v přilehlých podnicích, jež jsou otevřené až do rána.

Tradiční Dirndl

Komické povozy, hektolitry piv, mnoho tradičních jídel a spousta přátelské atmosféry – i to vás čeká letos na jubilejním 200. ročníku, jenž se koná od 18. září do 4. října 2010, takže hurá na Oktoberfest!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pivo, ženy, zpěv aneb vítejte na legendárním Oktoberfestu