Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pivo je lék i důstojný nápoj kvalitní gastronomie

Jste fanoušci zlatavého moku pro všechny na světě tak neodmyslitelně spjatého s naší kulturou? Nestyďte se za to! Buďte hrdí! Krom nezaměnitelné chuti byly totiž pivu prokázány i léčebné účinky.

Foto: pivo_Pilsner_Urquell

Plzeňský ležák je králem všech ležáků světa, Zdroj: sxc.hu

Že je pivo božský nápoj, ví každý. Bohu ale bylo asi nejblíže v pátem století našeho letopočtu, kdy ho vařili mniši v evropských klášterech. Pít samotnou neupravenou vodu v té době bylo velmi riskantní, tak proč si ji trochu neupravit? Z hygienických důvodů!

Pakliže z ní nakonec vznikne opojná dobrota, která vlévá do žil radost a veselí, jen dobře tomu, kdo ji pije. Historie piva ale sahá mnoho tisíc let hlouběji než k božským nápojem požehnaným mnichům. Nevyužívejte však příběh mnichů jako výmluvu podporující alkoholismus. I u pití piva platí: všeho s mírou!

Skromnost není jen výsada pohádkových hrdinů, ale měla by být přirozeností každého člověka. Každé lidské já je jen malilinké zrnko v tom převelikém světě a nezvládne ho celý obejmout. Nikdo nemůže sníst všechnu čokoládu světa ani vypít všechny litry piva, co kde tečou nebo stojí v soudku, lahvi, plechovce… Život je jenom ochutnávka a je třeba si z ní vybrat pro sebe to nejlepší. Nepřejídat se!

Pivo: složení z přírody

Univerzální recept na pivo neexistuje. Je to tak rozšířený a rozmanitý nápoj, že počet druhů, kterých po celém světě existuje, by se dal jen těžko vyčíslit. A každé z těch druhů má svou specifickou chuť, svůj způsob přípravy a své vlastní složení a podíl ingrediencí.

V zásadě však platí, že základem pro výrobu piva jsou následující čtyři ingredience: voda, chmel, slad a kvasinky.

Nebojte se pivo zařadit do vašeho pitného režimu

Nepijte rum, pijte pitnou vodu a občas svůj pitný režim zpestřete jedním nebo dvěma orosenými. Samozřejmě že čistá voda je pro lidský organismus nenahraditelná a v rámci pitného režimu nejvhodnější. Ale občas je dobré si ten monotónní vodový výplach těla něčím zpestřit.

A pivo, ačkoliv obsahuje alkohol, je krom kvalitních čajů, asi tím nejmenším zlem. Mnohem menším než například rozličně barevné limonády, káva nebo víno.

Foto: vyber_piva_v_irske_hospode

Nebojte se pivo degustovat. S Kristýnou, Janou, Radkem… Ale hlavně s mírou!!!, Foto: Kristýna Pospíchalová, topzine.cz

Pivo obsahuje z více jak devadesáti procent vodu. Ať už si ho dáte kdekoliv, máte u něj jistotu, že – na rozdíl od již zmíněného čaje, který vám v restauraci uvaří prakticky z čehokoliv, – se jedná o vodu kvalitní. Kvalita piva je závislá na kvalitě vody, a proto je otázkou cti jednotlivých pivovarů. Čerpá se z přírodních zdrojů, poblíž kterých se pivovary za tím účelem staví.

Zelené zlato Čech, to je chmel

Český chmel patří údajně k nejlepším na světě. Je to rostlinka, která se kromě výroby piva používá i ve farmacii a kosmetice. V lidovém léčitelství se využívá jako sedativum. Obsahuje vitaminy skupiny B a minerální látky. Povzbuzuje chuť k jídlu, což je pravděpodobně i příčina tak zvaných pivních pupků.

Pivo jako takové má totiž poměrně nízkou energetickou hodnotu, takže po nápoji samotném by se přibírat nemělo. Naopak! Někdo ho doporučuje jako vhodnou součást redukční diety kvůli jeho výživnému obsahu. To, že se po pivu tloustne, způsobuje právě zvýšená chuť k jídlu, kterou vyvolává. Ale bez chmele by pivo nebylo tím čím je. Je to totiž právě chmel, který mu dodává charakteristickou nahořklou chuť.

Kvasinky, prospěšné mikroorganismy

Mezi kvasinkami jsou patogenní organismy, ale i takové, které jsou lidskému tělu prospěšné – a právě takové se používají k výrobě piva. Obsahují velké množství vitamínu B, který má důležitou funkci pro správné fungování metabolismu.

Video: Češi jsou pivem vyhlášení po celém světě

Na co je tedy pivo dobré?

Vitaminy, které pivo obsahuje, příznivě působí na nervový systém, tvorbu červených krvinek a snižování hladiny cholesterolu v krvi. Zejména pivovarské kvasnice mají velmi pozitivní vliv na zdravou kůži, oči a nehty. Kvůli přítomnosti kyseliny listové, která má vliv na plodnost a na vývoj plodu, se pivo také vřele doporučuje pít ženám, ale už ne v období těhotenství. Tam si kyselinu listovou musí nastávající maminka hledat v jiné formě.

Léčivé účinky piva působí nejen při vnitřním užití, ale i při vnějším. Vykoupat se v pivu je nejen zajímavé, ale také zdravé. Tento nekonveční zážitek nabízí řada agentur a lázní k léčbě ekzémů, lupénky nebo dokonce celulitidy.

Pivo jako nápoj k jednotlivým chodům, ale i jako aperitiv

Pivo, stejně jako víno, se dá degustovat. A světaznalý pivař ví, že je opravdu co degustovat! Sklenice piva nepatří jen do zakouřené putyky k utopenci s cibulí. Může vhodně doplnit jednotlivé chody ve velmi elegantních restauracích. Navíc jednotlivé druhy piva vyžadují i své specifické sklenice.

Foto: sklenice Guiness

Sklenice lahodného „Guinesse“ nezůstane dlouho plná, Foto: Kristýna Pospíchalová, topzine.cz

A tak zatímco například irský Guiness si nejlépe vychutnáte v poměrně jednoduché pintové sklenici, některá belgická piva vám budou servírována v elegantních sklenicích na nožkách.

A které pivo si k čemu vychutnat dle uznávaného mistra sommeliera Vincenta Gasniera?

Pšeničná „německá“ piva: sýry, salát s majonézovým dresinkem, ryby a mořské plody
„České“ ležáky: ryby a mořské plody, mexická kuchyně, oříšky a jiné slané dobroty
Ale „s ovocným nádechem“: thajské pokrmy, grilované pokrmy, koláče
„Tmavý“ Porter: ústřice, pečené kuře, čokoládové dezerty

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pivo je lék i důstojný nápoj kvalitní gastronomie