Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Písmenka rachotí ve hře Scrabble Scramble

Dušan Takáč

Dušan Takáč

22. 4. 2010

Scrabble ScrambleKostkový scrabble už tu byl v mnoha podobách, ale tahle má i svou hrací desku, po které se písmenka vinou jako bájný nokiácký had!

Scrabble Scramble - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble Scramble - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

„Let’s get ready to scramblllllle!“ rozléhal se burácivý hlas komentátora obrovskou halou a v odpověď mu zazněla vlna souhlasných pokřiků, tleskotu a dupotu. Diváci byli natěšení na finálový souboj.

Obrovská obrazovka snímala dvě shrbené postavy na vyvýšeném pódiu. Obě se krčily nad malým stolečkem, obehnaným dokola rudými provazy. Stůl byl téměř prázdný. Uprostřed ležela malá deska rozdělená na kostičky, na jedné straně byly obrovské přesýpací hodiny a na druhé straně kelímek s kostkami uvnitř.

Kromě nich stála vedle stolu ještě jedna mohutná postava v černobílém úboru. Rozhodčí postupně promluvil s oběma soupeři, kteří na závěr pokývnuli hlavou na znamení, že jsou připraveni. Finále může začít.

Sudí vzal do ruky kelímek s kostkami a několikrát jím zatřásl tak silně, až se rachot kostek roznesl do všech koutů haly. Najednou rychlým pohybem přiložil kelímek ke stolu a chvilku počkal, až se všechny kostky ustálí na svých místech. Pak se vyzývavě podíval na oba hráče a jednou rukou otočil přesýpací hodiny.

Scrabble Scramble - na tahu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble Scramble - na tahu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ti však nevnímali rozhodčího a upírali pohled na kelímek. Kudrnatý muž menší postavy se najednou sípavě nadechnul překvapením a začal rychle psát. A čas se dál vinul tenkým hadem pryč.

V horní nádobě skleněných přesýpacích hodin už zbývala jen poslední zrníčka. Obrazovka ukazovala nervózního druhého hráče a proti němu přesýpací hodiny. Najednou se i on sehnul a cosi načmáral na papírek. Poslední zrníčko písku v hodinách chvilku váhalo, a pak skočilo do spodní nádoby.

Rozhodčí ukončil první kolo hlasitým písknutím a odkryl kostky i s jejich hodnotami. Kudrnáč se začal usmívat a ukázal na kameru papírek s naškrábaným slovem strkat. Pozornost se opět upřela na druhého účastníka, který neochotně zvednul papírek se slovem srkat.

Publikum vybuchlo překvapením a v tom halasu si nikdo nevšímal rozhodčího, jak skládá kostky do předepsaného útvaru na hrací desce.

Jak napínavé kolo! Mistrovství světa v Telepatickém Scrabble Scramble trvalo však ještě dlouhých dvacet kol. Suverénně zvítězil český reprezentant, kudrnatý muž, říkající si Písmenkář, rozený Pepa Jandák z Prčic.

Scrabble Scramble - balení v obchodě, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble Scramble - balení v obchodě, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Písmenkový Scrabble je velice oblíbená hra po celém světě a přitom před dvěma lety slavila již sedmdesáté narozeniny. Jenže u tohoto typu her se těžko vymýšlí nějaké jiné varianty, které by nabídly fanouškům nové zážitky s jejich oblíbenými písmeny. Správnou cestu naznačila třeba hra Rummikub od konkurenčního Hasbra. Variantou, která se sama nabízí a kterou designéři od Mattelu rádi využili, jsou kostky. A tak vznikl Scrabble Scramble.

Přenosné zpracování je luxusní

Malá krabička láká na krásné kostky a zaoblené tvary. Jakmile ji však jednou rozbalíte, můžete se s plastovou tubou rozloučit, všechen herní materiál totiž bez problémů směstnáte do krabičky, která slouží zároveň k míchání kostek při hře. A to přitom ve hře najdete malý rozkládací hrací plán, dvanáct kostek, bodovací sešitek, tužku, pravidla a přesýpací hodiny. Přesně tak má vypadat luxusní přenosné balení a v ničem si nezadá s exklusivním balením firmy Pexi a její hry Mistr Slova Exclusive.

Příprava hry zahrnuje pouze rozložení hracího plánu na rovnou plochu a vyjmutí všech součástí z krabičky, abyste mohli začít míchat kostky.

Scrabble Scramble - přikládaní slova, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble Scramble - přikládaní slova, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble!

Pravidla jsou velice srozumitelná a jednoduchá. První hráč vloží všech dvanáct kostek do míchacího kelímku, zavře ho, pořádně jím zaštěrchá a otočí víkem dolů. V ideálním případě se zachytí ve speciálním útvaru na víku sedm kostek.

V tu chvíli některý ze soupeřů otočí přesýpací hodiny a hráč na tahu musí z vylosovaných kostek vytvořit co nejlepší slovo za stanovený časový limit. Jenže ani když se mu to podaří, tak to není všechno! Nyní musíte kostky znázorňující sestavené slovo přemístit na hrací plán co nejlépe tak, abyste využili nějakých násobících políček. Ta jsou stejná jako v klasické hře Scrabble, tedy násobky za písmeno nebo za celé slovo.

Scramble!

Začínající hráč má výhodu, že může slovo umístit libovolně do středu hracího plánu, ovšem jeho soupeři mají situaci ztíženou. Kostky předchozího slova leží na desce a oni musí sestavit slovo takové, aby navazovalo na některé písmeno vyloženého výrazu. Všechna písmena předchozího pojmu, která nejsou použita v novém, shrábne následující hráč pryč a hra může pokračovat dál.

Scrabble Scramble - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble Scramble - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Samozřejmě existují i zde bodové bonusy za využití všech písmen. Speciální situace pak nastává, pokud někdo pouze přiloží k již existujícímu slovu nějaký znak – například udělá ze slova aut pojem auto. V takovém případě se totiž celá hrací deska vyprázdní a následující hráč opět míchá všech dvanáct kostek.

Vítězí hráč, který jako první získá předem stanovený počet bodů. Musíte tedy v průběhu hry celou dobu sledovat bodová konta všech hráčů a neustále přičítat nové hodnoty ke stávajícím. Hra tak kromě slovní zásoby nenápadně cvičí i matematiku.

Kostky na hraně

Bohužel při hraní dochází k nejasným a konfliktním situacím, protože ne vždy se podaří zamíchat kostky tak, aby se zachytilo na víku všech sedm. Často se také kostka zachytne za některý z výstupků a zůstane v šikmé poloze. Pak není jasné, které písmeno má hráč použít. Je dobré si již na začátku hry pro takovéto sporné situace připravit univerzální řešení: Buď hráč hodí zvlášť znovu touto jednou kostkou, nebo znovu zamíchá celou sadu.

Scrabble Scramble - sestavování slova, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble Scramble - sestavování slova, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Přenosné balení kromě svých nesporných výhod skrývá také jednu malou nevýhodu. Malinký hrací plán totiž po rozložení nedrží svůj tvar a má snahu se všelijak prohýbat a kroutit a znesnadňovat tak hráčům umisťování kostek. Jedná se však spíš o drobnost, která se z hlediska herních konstruktérů asi vyřešit nedala, ale dá se vyřešit celkem snadno z pohledu hráčů.

Věková hranice je možná nastavena příliš přísně a hru si neméně užijí už děti kolem osmi let věku. Stačí pro ně odstranit časový limit a i ony mohou míchat kostky a sestavovat slova.
Na první pohled se nedá na skládání písmenek z kostek do slov nic nového vymyslet, a přesto se podařilo vnést do Scrabble Scramble novou myšlenku, která hru oživuje a dělá z ní skvělou a rychlou zábavu.

Název hry: Scrabble Scramble
Typ hry: desková, logická, kostková
Výrobce: Mattel
Distributor pro ČR: Mattel ČR
Cena: 399 Kč
Počet hráčů: 2 a více
Hrací doba: 25 minut
Doporučený věk: od 10 let

Hodnocení: **** (3,7 / 5)

Klady:
+ přenosné balení
+ jednoduchá pravidla
+ krásné kostky
+ rychlá zábava

Zápory:
– hrací plán nedrží tvar
– ne vždy se ve víku zachytí všech sedm kostek

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Písmenka rachotí ve hře Scrabble Scramble