Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pirátské stahování hudby neohrožuje tržby hudebního průmyslu, tvrdí průzkum

Redakce

Redakce

26. 3. 2013

Nová britská studie došla k závěru, že nelegální stahování hudby má minimální dopad na výdělky vydavatelství. Lidé, kteří si muziku z internetu zdarma stahují, by si daný titul v obchodě stejně nikdy nekoupili.

FOTO: Ilustrační fotografie CD

Co stahujeme z internetu, bychom si prý v obchodě ani nekoupili.
Foto: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Průzkum Institutu pro perspektivní technologické studie se zaměřil na 16 tisíc Evropanů a jejich spotřebitelské návyky. Z nashromážděných údajů výzkumníci zjistili, že škody napáchané pirátstvím, jsou jen nafouknutá bublina hudebních vydavatelství a ve skutečnosti neexistují.

„Je zřejmé, že většina hudby, kterou po nelegálním stažení poslouchají jednotlivci v našem kontrolní vzorku, by nebyla předmětem koupě, pokud by se na internetu neobjevila bezplatně,“ píše se ve zprávě. Institut připouští nelegálnost stahování, ale jedním dechem dodává, že na tržby vydavatelství má takřka zanedbatelný vliv.

Bez hudby bychom se klidně obešli

Výzkum se pokusil i o interpretaci chování samotných spotřebitelů. A došel k závěru, že kdyby se změnila dostupnost hudby, tak spotřebitel jen přesunul svou pozornost od skladeb k videím či vysílání televizních stanic. Podle výzkumu názvy kapel čí písní už nehrají roli ve vkusu spotřebitele. Hudba je pro něj jen zábava, vyplnění času či kulturní vyžití.

Výsledky výzkumu také dokázaly, že streamování hudby na internetu je pouze zanedbatelným stimulem pro její koupi. Řečí čísel – desetiprocentní nárůst počtu kliků na web s legálním streamování  je roven pouze o 0,7 procenta nárůstu prodeje dané skladby.

Organizace IFPI, která sdružuje držitele autorských práv, se proti výsledkům výzkumu ostře ohradila.

[poll id=“168″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pirátské stahování hudby neohrožuje tržby hudebního průmyslu, tvrdí průzkum