Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Photoshop nebo Gimp: návod jak být na fotce krásná

Redakce

Redakce

16. 1. 2010

modelkaTento článek je spíše technického zaměření. Že je člověk nefotogenický, dnes již nic neznamená a chci ukázat, že retuš obličeje není nic složitého a doma si ji může provést každý.

Ukázka bude prováděna v programu Photoshop, který je komerční. Obdobou tohoto programu, který je zcela zdarma, je program Gimp. Princip je stejný, pouze některé příkazy se lehce liší. U většiny úkonů si vystačíme s nástrojem retušovací štětec a jeho obdobou bodový retušovací štětec. To je první nástroj ve druhé skupině. Mezi nimi přepínáme pomocí zkratky Shift+J. Zmíním pouze základní úpravy, o složitějších technikách se dozvíte na specializovaných webech.

Originální fotka Foto: Václav Kohout

Originální fotka Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Po otevření obrázku, který chceme upravit, zvolíme nástroj bodový retušovací nástroj. Tím odstraníme akné a pigmentové skvrny. Jeho velikost zvolíme o něco větší, než je ona skvrna, zbylé nastavení necháme jak je. Poté klikáme přes ony skvrny a postupně nám mizí. Jestliže se uklikneme, máme možnost se ještě vrátit v historii zpět. Následně přepneme na nástroj retušovací štětec. To je již lehce složitější nástroj a budeme pomocí něj odstraňovat vrásky a kruhy pod očima. Začneme s vráskami. Šířku nástroje zvolíme opět o něco větší, než je vráska. Následně musíme podržet klávesu Alt, kliknout vedle vrásky, kde se nachází zdravá pokožka. Také musí být v panelu nástrojů zaškrtnuto políčko pevně. Poté pomalu přejedeme po vrásce, až zmizí.

S kruhy pod očima je to trošku těžší. Zvolíme velikost štětce přibližně na třetinu velikosti kruhu. Opět podržíme Alt a klikneme v blízkosti kruhu na straně od nosu. A přejedeme kruh na spodní straně od vnějšku k nosu. Opět klikneme na místo jako předtím a přejedeme blíže k oku. Stejný proces opakujeme ještě jednou. Cesty štětcem by se měly lehce překrývat, jinak vám mezi nimi vzniknou čáry. Je možné, že vám vznikly při retuši opakující se skvrny, proto přepneme na bodový retušovací štětec a jenom na některé klineme.  Na fotce mohou být i červené oči. Takže pomocí kláves Shift+J najedeme na nástroj červené oči.  A přejedeme přes nežádoucí efekt. Nyní máme odstraněny všechny vady pokožky.

Nyní zvýrazníme oči, zuby a rty. Zvolíme nástroj zesvětlit. Na něj se dostaneme postupným mačkáním kláves Shift+O. Rozsah nastavíme na střední tóny a expozici na 5 %. Velikost záleží na velikosti oka. Tu budete muset odhadnout sami. A přejeďte přes bělmo. Stejně postupujeme i u bělení zubů. Opět mačkáme Shift+O, až se dostaneme na nástroj houba. Režim nastavíme na zvýšit sytost a hustotu mezi 5 – 10 %. Velikost nastavíme na velikost duhovky a přejedeme přes ni. Totéž provedeme u rtů.

Upravená fotka Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Upravená fotka Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Nyní zvládnete základní úpravy svého obličeje. V grafickém programu můžete provádět i spoustu jiných úkonů, jako je nalíčení se, zvětšení hustoty vlasů, zeštíhlení určitých partií (nebo také zvětšení), zjemnění pokožky atd. Jistě se vám můj návod nepovede napoprvé, ale pokud vydržíte, určitě se to jednou povede.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Photoshop nebo Gimp: návod jak být na fotce krásná