Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pevné pouto: Příběh o životě a o tom, co následovalo po něm

the-lovely-bones-movie-revi_211209104131„Jmenuji se Susie Salmonová. Bylo mi čtrnáct, když mě zavraždil.“ Těmito slovy začíná hlavní hrdinka filmu Pevné pouto, která vypráví svůj nevšední životní a posmrtný příběh. Adaptace stejnojmenné knížky Alice Sebold, která se stala pravou literární senzací, se ujal režisér Peter Jackson, jenž si udělal jméno na jiné klasice – Tolkienově trilogii Pán prstenů.

Pevné pouto, Saoirse Ronan Zdroj: distributor filmu

Pevné pouto, Saoirse Ronan Zdroj: distributor filmu

Film, ač měl některé pasáže trošičku nudné a kýčovité, ve mně zanechal něco, co nelze popsat slovy. Je to něco, nad čím se u snímku a hlavně po něm, zamyslíte. Je to něco, co ve vás zůstane, co vás ve filmu zaujalo, nad čím pak musíte přemýšlet, když vycházíte z kina a probíráte to se známými. Je to něco, o co se snaží každý režisér: divácký zájem. Myslím, že se to něco Pevnému poutu podařilo.

Soudobý problém

Líbilo se mi, že se film zaměřil tak trochu na světový problém v dnešní době, neboli na obtěžování mladistvých, o vraždách nemluvě. Výkon Stanleyho Tucciho, coby pana Harveyho, byl ohromující. Dokázal přesně ztvárnit chlapa, který právě dostal chuť někoho zneužít, někoho zabít. Nevím, co bych dělala na místě Sussie.

Pevné pouto

Pevné pouto

Když už se ale objevila v poklopu, kde byla jen s panem Harveym, neměla šanci utéct. Už to, že s ním sama někam šla, když ho vůbec neznala, byla chyba. Ale tak je to i v realitě. Tito ubožáci, kteří považují zneužívání za koníček, dokážou děti nalákat na cokoliv. Dokážou je přimět, aby si je oblíbily. A dál je to už pro ně jednoduché.

Film mi sám o sobě připadal opravdu dramatický. Na konci se moje slzy už neudržely v oku a musely ven. I to se režisérovi povedlo. Dokázal nás vtáhnout do děje tak, že jsem tentokrát neměla ten pocit že vím, co přijde.

Mezisvět a sny

Pevné pouto mě nezklamalo. Nečekala jsem od něho víc, ani mi tam toho moc nepřekáželo. Pouze některé sekvence zaobírající se Sussieným životem v Mezisvětě. Hodně kýčovité pozadí, přehnané zbarvení. Ale na druhou stranu se mi líbilo zprostředkování fantazie a toho, že posmrtný život může být krásný. Záleží na každé fantazii člověka, někdo v to nevěří, ale já tvrdím, že nemít sny znamená nebýt člověkem.

Jak řekla Sussie: Přeji vám dlouhý a šťastný život! Teď si půjdu do knihovny půjčit knižní předlohu.

Ocenění:

Oscaři – nominace: vedlejší herec (S. Tucci)

Zlaté glóby – nominace: vedlejší herec (S. Tucci)

BAFTA – nominace: hlavní herečka (S. Ronan), vedlejší herec (S. Tucci)

Broadcast Film Critics Association Awards – mladý herec/herečka (S. Ronan)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards – kamera

Las Vegas Film Critics Society Awards – mládí ve filmu (S. Ronan)

Phoenix Film Critics Society Awards – mladý ženský výkon (S. Ronan)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pevné pouto: Příběh o životě a o tom, co následovalo po něm