Menu
TOPZINE.cz

Obnovenou premiérou Petrolejových lamp v hradeckém Klicperově divadle začíná už 126. sezóna! A hned na úvod divadlo představuje tragickou hru od Jaroslava Havlíčka. V hlavních rolích excelují Pavla Tomicová a Filip Richtermoc.

Petrolejové lampy Zdroj:klicperovodivadlo.cz

Pavla Tomicová s Filipem Richtermocem na jevišti doslova září a své výstupy hrají, jako kdyby tyto situace spolu zažívali v normálním životě a nic nepředstírali. Diváci Petrolejky ocenili dlouhým potleskem a  herci se několikrát vraceli na jeviště s hlubokým úklonem. Je vidět, že si královéhradečtí obnovené představení přáli vidět a srdečně ho znovu přivítali.

Znamenité herecké výkony

Strhující výkony obou herců gradují ve vyhrocených dialozích, například když Štěpka naléhá na Pavla, protože už si s ním neví rady: „Na, tady máš pušku a buď mě učiň svou ženou, nebo mě zab!“ Pavel se jí jen šibalsky vysměje a zatváří se jakoby nic.

Na Pavlovi se projevuje začínající syfilitida, která mu ubírá na rozumu a překračuje v bláznovství. V pokročilém stádiu už Pavel nemůže chodit a zmítá se v křečích.

„Proč sem si ho jen brala?“ ptá se Štěpka a je jí jasné, že pro lásku to nebylo. Štěpka Kiliánová se v průběhu celé hry mění z bezstarostné dívčiny ve zkušenou mladou vdovu. Pavla Tomicová si s rolí pohrála tak dobře, že její změna je viditelná snad každých dvacet minut! Její postava psychicky dozraje, ale úplně se vyčerpá, protože přijde v průběhu příběhu o manžela, matku i otce.

Štěpka a Pavel

Pavla Tomicová se v roli Štěpky našla. Dokáže zahrát tak velkou změnu neuvěřitelně věrohodně. Snad žádný divák na začátku představení nepomyslí na to, čeho všeho je tato žena schopna! Na začátku je její role excentrická a povrchní, ale v průběhu děje se mění tak viditelně, že sebe samu poznává úplně v jiné rovině!

Pavla Tomicová trpí v roli

Štěpka celé dva roky protrpí a diváci ji potom poznají úplně v jiném světle. Objevuje se její dobrota, laskavost, srdečnost, ale i kamarádskost. Vždyť i Pavla si bere proto, že se znají už odjakživa. Štěpku dlouhá léta nikdo nechce. Bude ji chtít vůbec někdo, až Pavel zemře a ona se stane vdovou, nebo se už Štěpka nebude chtít vdát po tak otřesném zážitku?

Štěpka s plnou hlavou starostí o Pavla

Po dvou letech manželství je všechno pryč. Co Štěpánce zbude? Jenom vzpomínky, paradoxně ty šťastné. Štěpánka vzpomíná na Pavlovu přítomnost i přesto, že ji ničil svoji chladností a neupřímností. Vzpomíná, jak spolu hráli karty a jak se bála, aby na to rodiče nepřišli. Bude nadále bydlet ve statku, který jí náleží?

Jak to všechno skončí?

Nebude, Štěpánka odjíždí z chalupy pryč a nechává tam svůj dosavadní život. Starého tátu i švagra se ženou. Jede pryč, aby začala nový život. V chalupě nastávají velké změny: „Otevřete okna, ať zima a mráz jednou provždy všechno vyženou!“ říká Pavlův otec, jako kdyby tušil, že jedna etapa se v jejich životech jednou provždy uzavřela. Divákům se v srdcích rozžhaví malinká světýlka petrolejek a Štěpánce přejí všechno nejlepší v jejím novém životě!

Petrolejové lampy

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Ivan Rajmont

Hraji: Pavla Tomicová, Filip Richtermoc, Hynek Pech, Marie Kleplová, Vlastimil Čaněk, Jiří Zapletal, Tomáš Lněnička, Martina Eliášová, Jakub Tvrdík, Marta Zaoralová, Petr Vrběcký, František Staněk, Kristýna Kociánová, Vojtěch Dvorák a další.

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petrolejové lampy rozžhaví srdce diváků