Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Petrolejové lampy na DVD: Dvě herecké senzace září bok po boku

Eliška Nová

Eliška Nová

30. 10. 2010

!DVD!Hádky o to, zda je lepší kniha nebo film, většinou nemají moc smysl. Srovnávat totiž dvě tak odlišná umělecká zpracování se jednoduše nedá, i když se o to mnozí pokoušejí. Filmová adaptace knihy Petrolejové lampy, kterou natočil Juraj Herz, se ale přinejmenším prodrala mezi nejlepší filmy, které česká kinematografie má.

Petrolejové lampy Zdroj: distributor filmu

Film

Příčinou je hlavně to, že se Petrolejové lampy v plejádě komedií, kterými česká kinematografie nešetří, se svým tématem zkrátka neztratí. Příběh z přelomu století sugestivně zachycuje dobu jako takovou, maloměstský život i přesah osob, jejichž osud se měl odehrávat o pár let později, než se ve skutečnosti odehrával.

Film jakoby rozdělený na dvě poloviny (před svatbou a po ní) sahá do výšin především díky skvělým hereckým výkonům. Iva Janžurová hraje dívku ve věku, kdy její vrstevnice mají už děti, zatímco ona je stále svobodná a čas na ni nepříjemně tlačí. Jenže je jiná, na svou dobu až neobvykle emancipovaná.

Janžurová onu jinakost uchopila pevně. Po celou první polovinu filmu z ní sálá a ačkoli na ní z dnešního pohledu nevidíte nic tak moc jiného, kolorit filmu vás přenese na začátek dvacátého století a právě tam ji pochopíte. Janžurové věříte ve chvíli, kdy je smějící se svobodnou roztržitou Štěpou i ve chvíli, kdy po svatbě není nic tak jak má. Cítíte z ní těžce vydobytou sílu osobnosti, která by se s jiným duchem už dávno zhroutila.

Pozadu nezůstává ani Petr Čepek. Jeho výkon by totiž zasloužil Oscara. Intenzivní ztvárnění člověka, ze kterého je vám špatně, až vás donutí ho nakonec litovat, je nepřekonatelný. Těžko najít lépe zahraný rozklad osobnosti, kdy z Čepkova smíchu běhá mráz po zádech.

Iva Janžurová v Petrolejových lampách

DVD

Vzhledem k tomu, že film je z roku 1971, bonusů moc neposbíral. Působí spíš jako vydupaný ze země, když už není z čeho vydupávat. Nabídne celkem zbytečnou fotogalerii a filmografii, kterou si dnes každý může vygooglit. Za zmínku stojí snad jen rozhovory, kde ovšem chybí (pochopitelně) ten s Petrem Čepkem, tak i ten (nepochopitelně) s Ivou Janžurovou. Zaplať pán bůh, že je k dispozici aspoň ten s Herzem. Zajímavý je i rozhovor s Karlem Černochem, který ve filmu ztvárnil jednu z vedlejších rolí.

Menu filmu není ničím extra, výhodou je filmová hudba. Obraz a zvuk na nosiči zní opravdu jako z roku 1971, jenže s tím se toho holt moc nadělat nedá. Jestli se na Petrolejové lampy podíváte doma v televizi nebo na DVD je celkem jedno. Důležité je film vůbec vidět.

Petrolejové lampy

Drama
Československo, 1971, 101 min.

Režie: Juraj Herz
Hrají: Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklnečka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Karel Černoch

Zvuk: český (Dolby Digital 2.0)
Titulky: české, anglické
Bonusy: filmografie, fotogalerie, rozhovory

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petrolejové lampy na DVD: Dvě herecké senzace září bok po boku