Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Petr Zelenka: Zná přísady na kvalitní film

Iva Ondrůšová

Iva Ondrůšová

17. 11. 2009

petr-zelenkaCo film to perla české kinematografie. Jen málokterému režisérovi se podaří natáčet filmy, z nichž ani jeden neztrácí na kvalitě či úrovni. Na kontě má necelou desítku celovečerních filmu, které jsou oceňovány a kritiky kladně přijímány. Chybí už jen Oscar.

Zdroj: kinosvetozor.cz

Petr Zelenka Zdroj: kinosvetozor.cz

Petr Zelenka se narodil do scénáristické rodiny, proto se dalo očekávat, že jeho další cesta povede podobným směrem. V roce 1986 začal studovat obor dramaturgie a scenáristika na pražské FAMU, kde napsal například scénář k povídce ve stylu Woodyho Allena Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít (1988) a nebo k televizní povídce Nedělejte nic, pokud k tomu nemáte vážný důvod (1991). Oba snímky natočil jeho spolužák režisér Jan Hřebejk.

Jako režisér na sebe upoutal televizním dokumentem Visací zámek 1982 – 2007, kde se mimo jiné zamýšlí nad budoucností kapely, neboť snímek vznikl v roce 1993. Hudební svět neopouští ani jeho další film Mňága Happy-end (1996), který je opět mystifikační poutí do života uměle vytvořené skupiny. Divák se tak stává svědkem zrození kapely, jejího těžkého výstupu na vrchol, rychlého pádu a postupného zmrtvýchvstání v undergroundu. V podobném duchu je natočen i pozdější Zelenkův film Rok ďábla (2002), který zachycuje bizardní hudební turné Jaromíra NohaviciKarlem Plíhalem a skupinou Čechomor. Film získal hlavní cenu Křišťálový glóbus na MFF v Karlových Varech a šest Českých lvů. Před tímto snímkem natočil na zakázku krátkometrážní komedii Powers, která však byla promítána v rámci Projektu 100 jako předfilm a oficiálně zatím na nosičích nevyšla.

Když vydržíte mlčet, uslyšíte melodie lidí kolem sebe. Zdroj: falcon.cz

Když vydržíte mlčet, uslyšíte melodie lidí kolem sebe - z filmu Rok ďábla Zdroj: falcon.cz

Na poli hraného filmu Petr Zelenka debutoval tragikomedií Knoflíkáři (1997), která byla oceněna čtyřmi Českými lvy a cenou Tiger na MFF v Rotterdamu.

V roce 2001 napsal na objednávku pražského Dejvického divadla hru Příběhy obyčejného šílenství, za kterou získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší původní hru roku. O čtyři roky později ji převedl do stejnojmenné filmové podoby, za kterou si vysloužil od filmových akademiků dva České lvy. Zatím posledním filmem, který vznikal ve spoluprací s herci s Dejvického divadla, je drama Karamazovi (2008). Děj se odehrává v polských ocelárnách (v těch samých točil i Andrzej Wajda svého Člověka z mramoru), kde probíhá zkouška českého divadelního souboru ke hře Bratři Karamazovi v rámci alternativního festivalu. S hrou se protíná i osobní tragedie  jednoho ze zaměstnanců, který těžce zasáhne všechny přítomné. Snímek dosáhl velké popularity i v Polsku, přičemž sami Poláci se na jeho vzniku podíleli. Film byl oceněn na 43. MFF Karlovy Vary, kde získal cenu poroty a z osmi nominací na Českého lva proměnil dvě a to za nejlepší film a režii. Navíc byl nominován do soutěže Evropské filmové ceny 2008.

Karamazovi jsou dramatem o morálce, povaze člověka, vině, trestu a odpuštění. Zdroj: cinemart.cz

Karamazovi jsou dramatem o morálce, povaze člověka, vině, trestu a odpuštění Zdroj: cinemart.cz

Petr Zelenka umí nejen točit filmy, ale psát i scénáře. Z počátku psal scénáře pro jiné režiséry (například Svědkyně (1991) v režii Zdeňka Zelenky či Smečkou cti (1996) pod režisérskou taktovkou Dušana Kleina), teprve až později se ujal jejich vlastní realizace. Mezi jeho nejlepší patří bezesporu scénář k filmu Samotáři (2000) v režii Davida Ondříčka, přičemž samotné hlášky filmových hrdinů získali takovou oblibu, že dnes  se řadí mezi tuzemskou špičku a vesměs zkultovněly.

Petr Zelenka

– narodil se 21. srpna 1967

– v letech 1986-1991 studium na FAMU

– v letech 1990-1991 práce dramaturga Filmového studia Barrandov

– v letech 1990-1991 Českou televizí zrealizovány jeho čtyři scénáře

– spolupráce na scénaři na Samotářích (2000), kde Zelenka objevuje herce Ivana Trojana

– v roce 1993 natáčí svůj první film Visací zámek 1982 – 2007, posledním filmem je zatím snímek Karamazovi, kterému je filmovými akademiky udělen český lev za nejlepší film roku 2008

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petr Zelenka: Zná přísady na kvalitní film