Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Petr Štědroň ředitelem Divadla Na zábradlí. Nastoupí 1. září

Anna Kottová

Anna Kottová

9. 4. 2013

FOTO: Petr ŠtědroňV úterý 9. dubna rozhodla Rada hl. m. Prahy o jmenování Petra Štědroně ředitelem Divadla Na zábradlí. Ten se funkce chopí 1. září. Do finále postoupil z prvního místa následován Petrem Prokopem.

FOTO: Petr Štědroň

Petr Štědroň vyhrál se svým projektem výběrové řízení. Zdroj: ndbrno.cz

Éra ředitelky Doubravky Svobodové a režiséra Davida Czesanyho pomalu končí. Plán, co s Divadlem Na zábradlí, předložil společně nový tým složený z Petra Štědroně, dramaturgyně Dory Viceníkové a režiséra Jana Mikuláška.

Petr Štědroň (1976) vystudoval germanistiku a dějiny umění. V současné době vede jako umělecký šéf brněnské Divadlo Reduta. Je šéfdramaturgem Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Překládá z němčiny jak divadelní hry, tak prózu. Jeho otec Miloš Štědroň je hudebním skladatelem, stejně jako jeho bratr Miloš Orson Štědroň.

„Dora Viceníková, Petr Štědroň a Jan Mikulášek vytvářejí ideovou koncepci dané inscenace, společně snášejí dohromady témata, kterých se bude týkat, společně cizelují finální text,“ popisuje postup práce nového týmu materiál předložený komisi Rady hlavního města Prahy.

„Divadlo v našem pojetí klade otázky. Neomezuje se pouze na interpretaci daného textu, rozšiřuje jej o hlubší kontexty, souvislosti a autorský vklad všech zúčastněných,“ prozrazuje tým tvůrčí plány.

Součástí materiálu jsou i dvě modelové divadelní sezony Divadla Na zábradlí. Ta první počítá s kontroverzními režiséry, jako je J. A. Pitínský nebo Jan Nebeský, a dalšími inovátory, jako je Jiří Havelka nebo Jan Kačena. Ve druhé sezoně počítá Štědroň s účastí režisérů Nebeského nebo Goldflama.

Novinkou by mohlo být oddělení Dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka od hlavní soutěže a přesunutí do Divadla Na zábradlí. „Do této soutěže se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými, dosud neinscenovanými dramatickými texty. Jen zlomek z textů se však dočká pozornosti, jevištní realizace či alespoň odborné dramaturgické péče,“ postěžoval si v materiálu Štědroň.

S novým vedením přijde i nový vizuál divadla, a to patrně změna loga a webových stránek.

Od září 2012 vede po Jinřichu Gregorinim Divadlo na Vinohradech Tomáš Töpfer. Post ředitele ve Švandově divadle obhájil vloni Daniel Hrbek. Divadlo pod Palmovkou také hledá nového ředitele. Odborná komise minulý týden navrhla Michala Langa, kterého musí ještě potvrdit rada.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petr Štědroň ředitelem Divadla Na zábradlí. Nastoupí 1. září