Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Petr Jarchovský o Občanském průkazu: Pamatuju si den, kdy jsem si mohl dát poprvé pivo

Nikola Němcová

Nikola Němcová

7. 10. 2010

!EXKLUZIVNĚ! Petr Jarchovský patří k jedněm z nejlepších a nejúspěšnějších scenáristů v České republice. Od 21. října budou mít diváci možnost vidět jeho již třetí počin spolu s Ondřejem Trojanem, film Občanský průkaz. Prozradil nám, zdali nosil poctivě občanku u sebe a proč se rozhodl napsat scénář k Šabachovu Občanskému průkazu.

Petr Jarchovský, Zdroj: bontonfilm

Proč jste se rozhodl, že napíšete scénář k filmu Občanský průkaz?

Je z období, ve kterém jsem vyrůstal, prostě moje mládí, dětství. Cítím se v něm jaksi bezpečný. Hledali jsme způsob, jak to vyprávět pro dnešního diváka.

Vy jste s Ondřejem Trojanem spolupracoval již třeba na Želarech. Věříte, že bude mít Občanský průkaz stejný nebo ještě větší úspěch?

Takhle člověk nemůže uvažovat. Berete to tak, že vám o film jde a dáte do něj nejvíc, co jste v té době schopni dělat. Aby člověk dopředu kalkuloval, jestli bude podobný jako váš úspěšný film z dřívější doby, je trochu nebezpečné. Jinak s Ondřejem jsme dělali už jako první film Pějme píseň dohola, toto je třetí počin.

Co vám vlastně imponuje na jeho práci, že s ním tak často spolupracujete?

My jsme dlouholetí kamarádi. Ondřej byla ale také (kromě těch tří režií) producentem. Až do filmu Kawasakiho růže jsme s Honzou Hřebejkem tvořili takové tvůrčí trio. S Ondřejem to je skutečně blízké partnerství.

Vy vyučujete na FAMU. Co se  nejvíce snažíte studenty naučit, jaké zkušenosti jim předáváte?

Já vlastně nejsem takový ten kantor, co by přednášel nějaký konkrétní předmět, takže se snažím pro tu věc nadchnout a sdílet s nimi jejich světy, udělat si na to čas a snažit se je nějak podpořit svými zkušenostmi. Předat jim, s čím jsem se já musel vypořádávat při psaní scénářů a tak dále. Jsem spíš jakýsi laskavý mentor, na seminářích jim čtu svoje věci a pak to probíráme. Hledáme cestu od literatury až k psaní pro film, pro obraz.

Pamatujete si na den, kdy jste dostal občanský průkaz?

To si nepamatuju. Já si pamatuju den, kdy jsem si mohl dát poprvé pivo. Výčepní na mě: „ Tak občanku.“ A já mu ji dal, to byl přesně den, kdy mi bylo 18.

A nosil jste ho poctivě u sebe?

Já jsem ho nosil u sebe, protože byl fakt vopruz, když vás policajt vybral a bez občanky měl záminku k tomu, co uvidíte ve filmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petr Jarchovský o Občanském průkazu: Pamatuju si den, kdy jsem si mohl dát poprvé pivo