Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

PetMan útočí designovými lahvemi

Redakce

Redakce

27. 7. 2010

Jsou třicetistupňová tropická horka a vy se jistě rádi zchladíte krásně vychlazenou vodou Matonni. Řekli jste si někdy: „Hm, ta lahev se dobře drží!“ nebo „Kolik práce na ní asi bylo, než přišla do obchodu?“ S největší pravděpodobností vás to nikdy nenapadlo. I z tohoto důvodu v Karlových Varech v galerii Supermarket wc vystavuje Jan Čapek, alias PetMan, své návrhy pro pet lahve Mattoni.

Foto: Kristina Svitáková, Topzine.cz

Galerie SUPERMARKET wc

Tato galerie vznikla až v roce 2008, kdy se občanské sdružení Protebe live rozhodlo, že by se staré chátrající wc a úschovna zavazadel u nádraží v Karlových Varech dalo přebudovat na galerii, kavárnu a obchod s designovými výrobky. Galerii tvoří také přiléhající podchod, který je velice zajímavým výstavním místem.

Proč zrovna tento název?

Galerie si tento název vybrala kvůli dnešní konzumní společnosti. Každý se cítí svobodnější a více naplněn kulturou, když jde na nákup či jen tak okukovat zboží v supermarketu. Proto musí dnešní umění neustále dokazovat, že je lepší než obchody. Vystavují se zde především díla, která souvisí s naším každodenním životem.

Design je estetika, funkce, odpovědnost

Jan Čapek se narodil roku 1976 v Turnově a zde také vystudoval Střední školu uměleckoprůmyslovou. Poté nastoupil na Universitu J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, Institut výtvarné kultury, ateliér keramiky a porcelánu. Zvrat však nastal na VŠUP v Praze, kde studoval v ateliéru designu výrobků. Má také zkušenosti ze zahraničí. Pracoval v New Yorku i ve Velké Británii. Získal také mnoho zahraničních ocenění a u nás významné druhé místo v soutěži Czech Grand Design 2007 za PET láhev Mattoni Sport. Zabývá se i autorským designem a volnou tvorbou.

PET lahev

„Při navrhování je třeba myslet na řadu věcí. Láhve se nesmí při otevření deformovat ani různě bortit, na výrobní lince nesmí padat, při skladování je nutné, aby se na sobě vzájemně udržely,“ řekl Jan Čapek. Každá láhev prochází třinácti procesy. Jsou to například návrhy, prezentace klientovi, hmotové modely, testování pevnosti a vlastností lahve, výběr finální podoby etikety… Proces od myšlenky k realizaci může trvat až dvacet měsíců. Přesto se poté za jednu hodinu vyrobí až dvacet tisíc kusů láhví.

Výstava PetMan

Výstava je velice zajímavá a nachází se v neotřelém prostoru. Vidět, kolik práce dá jedna lahev, kterou vypiji za pár minut a pak hodím do koše, je opravdu neuvěřitelné. Dokonce mě napadlo, jestli by se taková díla neměla sbírat a vystavovat doma. I když pravdou je, že bych je neměla po pár dnech kam dávat. Galerie SUPERMARKET wc bude hostit lahve až do 8.října 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PetMan útočí designovými lahvemi