×
TOPZINE.cz

Peter Sellers alias inspektor Clouseau z Růžového pantera oslaví 90. narozeniny

britska_postovni_znamka_peter_sellers_ruzovy_panter
Britská poštovní známka s Peterem Sellersem, Neftali / Shutterstock.com

Před 90 lety, 8. září 1925, se narodil představitel inspektora Clouseaua z kultovní série o Růžovém panterovi, britský herec Peter Sellers. Přesto, že se po celém světě proslavil jako komik, jeho vlastní život moc veselý nebyl. Ambiciózní Sellers byl schopný obětovat své kariéře vše, včetně vlastní rodiny i sebe sama.

britska_postovni_znamka_peter_sellers_ruzovy_panter
Britská poštovní známka s Peterem Sellersem, Neftali / Shutterstock.com

Pomocí lsti (sám sebe doporučil hlasy dvou populárních komiků) se Sellers dostal do rozhlasového vysílání BBC, kde dalších osm let exceloval v zábavném pořadu Goon Show. Na filmovém plátně získal první velké příležitosti v roce 1959 ve filmech Myš, která řvala a Jsem v pořádku, Jacku.

Do světa společenské smetánky pronikl o rok později díky filmu Milionářka, kde si zahrál po boku Sophie Lorenové. Setkání se slavnou filmovou divou a světem společenské elity mělo na Sellersův život zdrcující vliv. Zvykl si na hvězdné manýry, drasticky zhubl a nechal se poprvé rozvést (celkem byl ženatý čtyřikrát a zplodil tři děti). Snímek Růžový panter z roku 1963 mu přinesl celosvětovou popularitu, krátce nato však utrpěl infarkt a na plátno se dokázal plně vrátit až s pokračováními “pantera” ve druhé polovině sedmdesátých let.

Kromě série “panterů” zaujal Sellers diváky i kritiky trojrolí ve filmu Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) režiséra Stanleyho Kubricka. Úspěch sklidil i s rolí prostoduchého zahradníka Chance ve filmu Byl jsem při tom (1979). Za oba filmy byl Sellers nominován na Oscara. Zemřel v Londýně 24. července 1980.

Autor ČTK1 Komentář Peter Sellers alias inspektor Clouseau z Růžového pantera oslaví 90. narozeniny

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..