Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Peter Pilotto šije pro ty, které se rády liší

Petra Červená

Petra Červená

12. 7. 2011

FOTO: Kolekce Peter Pilotto jaro/léto 2011Je možné uvažovat o módě jako o součásti umění? Ne vždy jsou výtvory návrhářů uměleckými exponáty, ale naštěstí je stále dost takových, co si z módního průmyslu neudělali bitevní pole, kde vítězí návrhář s nejvyšším ročním obratem.

FOTO: kolekce jaro/léto Peter Pilotto

Žádná přezdobenost, jen čistá linie, umocněná bílou a modrou barvou, Zdroj: peterpilotto.com

Seznamte se s módní značkou Peter Pilotto. Návrhářské duo Peter Pilotto (rakousko-italské národnosti) a Belgičan Christopher De Vos s peruánskými kořeny vnímá módu jako prostředek ke svobodomyslné a nespoutané tvorbě. I když dávají přednost volnému ztvárnění svých představ, stále si uchovávají nositelnost. Nečekejte tedy obdobu díla Husseina Chalayana.

Svoboda uměleckého projevu

Značka Peter Pilotto se snaží svoji tvorbou vyjádřit svobodu pohybu pomocí minimalistického stylu, pružných a přírodních materiálů i střihů, které někdy působí jako polotovar, jindy jako ledabyle poskládané a provázané kusy látek. Jejich modely jsou jako tajná, nikdy nevyřčená slova nebo bolestná tajemství ukrytá pod nánosy čistoty a nevinnosti.

FOTO: kolekce jaro/léto Peter Pilotto

Trochu roztrhat, trochu svázat a teď ještě přijít na to, jak si šaty správně obléct

Občas byste rády rozlouskly ten tvrdý oříšek, a jindy nemáte ani trochu toho nutkání cokoli měnit, přetvářet a jen spokojeně sledujete, jaké modely se vašim očím představují. Každá to máme trochu jinak, jedna má ráda černou, druhá bílou a třetí dává přednost pestrobarevnosti. Zdánlivě nás nespojuje nic. Až na tu drobnou maličkost, každá se chceme líbit.

Za vším stojí minimalismus

Oblékat se tak, aby si muži trochu hnuli s krční páteří a ostatní ženy nás chtěly vystřelit na měsíc, po tom sní nejedna z nás. Někdy se stane, že to přeženeme s kombinacemi nebo se sladkou barevností a zbytečně outfit překombinujeme nebo přesladíme. Občas zase koupíme věc, která navždy, bez jediné procházky, zůstane ukryta ve skříni. Právě proto se zrodil minimalismus. Nikde toho moc nepřebývá, ale ani nechybí.

FOTO: kolekce jaro/léto Peter Pilotto

Potisky a pruhy v kombinaci s vrstvením a průstřihy

Návrháři značky Peter Pilotto si tento styl navíc mírně dozdobili, aby ztratil tvář konzervativnosti a byla narušena linie rovnosti. Dodali zatáčky a křižovatky, u kterých odmítli zpomalit a podřadit. Výsledkem jsou originální kolekce s jasně rozpoznatelným Peterovým a Christopherovým rukopisem. U nich se vám zkrátka nestane, že byste si jejich práci spletli s jinými designéry.

Rozervaná letní kolekce

Letní modely by měly být hlavně vzdušné, to si zřejmě řekli návrháři před tím, než se zcela ponořili do návrhů. Průstřihy, nastřihávání a následné slepování působí u některých modelů jako pokus o vyjádření rozervané duše umělců. Pro šaty, u kterých hrají hlavní roli střihy, zvolili návrháři bílou barvu. U dalších jsou to potisky, pruhy a z barevné škály využili hlavně odstíny modré.

FOTO: kolekce jaro/léto Peter Pilotto

Peter a Christopher si se střihy rádi pohrávají

Peter Pilotto a Christopher De Vos si s módou pohrávají, lehce a křehce. Jejich modely vzbuzují pocit uvolněnosti a přirozenosti. A přesto nic neponechávají náhodě. Modely sice působí dojmem neuspořádanosti se špetkou chaosu, ale zdání klame. I když se to na první pohled nezdá, všechno má svůj řád a pravidla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Peter Pilotto šije pro ty, které se rády liší