Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pět současných knih o holocaustu. Na válečné hrůzy nelze zapomenout

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

8. 5. 2015

Ani 70 let po skončení války není téma holokaustu zcela zapomenutelné. Několik současných autorů na něm dokázalo úspěšně vystavět celý příběh tak, že i ve čtenářích a čtenářkách mladší generace vzbuzuje zájem o poznání vlastní historie.

OBR: Jodi Picoultová: Vypravěčka

RECENZE: Vypravěčka. Jodi Picoultová napsala bravurní příběh o holocaustu. Zdroj: Nakladatelství Knižní klub

Na některé příběhy nelze zapomenout a vlastně na ně ani zapomenout nechceme. Na příběhy bezpráví, beznaděje i krutého zla. A právě takové příběhy můžeme číst v následujícím výběru knih s tématem holokaustu.

1. Vypravěčka

OBR: Jodi Picoultová: VypravěčkaRomán Jodi Picoultové nám přibližuje osudy dívka Sage, která pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Sama se snaží vyrovnat s životním traumatem – smrtí matky, jež zahynula při autonehodě, která ji samotnou poznamenala jizvou na tváři.

Na skupinové terapii se seznamí s Josefem Weberem, devadesátiletým učitelem němčiny ze střední školy. Při jednom z jejich rozhovorů ji Weber, jehož si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla zemřít. Má výčitky svědomí, přirozenou smrtí se mu však nedaří zemřít. Chce Sage přesvědčit pomocí vzpomínek na své působení v SS i koncentračních táborech.

Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a přemluví svou babičku, aby jí vyprávěla o svém mládí. Zděšeně zjišťuje, co všechno musela prožít v polském ghettu, v Osvětimi i na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A když Sage vyhoví přání starého muže – bude to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi?

V originále The storyteller, vydalo nakladatelství Ikar v roce 2014.

2. Osvětimská knihovnice

knihovniceBeletristické zpracování Antonia G. Iturbeho vypráví příběh odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové v koncentračním táboře Osvětim-Březinka.

Dita pracuje v táboře mezi rozpadajícími se knihami jako knihovnice a zároveň strážkyně táborového tajemství.

Předlohou literární Dity jsou vzpomínky skutečné, osmdesátileté Dity Krausové. Skrze něj se vracíme k pozapomenuté historii rodinného tábora, který fungoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec je dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností.

V originále  La bibliotecaria de Auschwitz, vydalo nakladatelství Akropolis v roce 2013.

3. Zlodějka knih

zlodějka knihSvětový bestseller Marka Zusaka, který zaujal mladé i dospělé čtenáře a čtenářky.

Mladý a nadějný australský autor přinesl silný příběh vyprávěný neobyčejnou postavou – samotnou Smrtí. Smrt vystupuje jako zdánlivě nezúčastněný divák, drží si odstup, využívá osobitou perspektivu. Stává se nejen vypravěčem, ale i svědkem všech událostí.

Hlavní hrdinka Liesel Memingerová však prožívá tak mimořádný příběh, že i Smrt začnou zajímat živí lidé, začne ji zajímat dojetí z jejich utrpení, hořkost a úleva z konců. I Smrt má srdce.

V originále The Book Thief, vydalo nakladatelství Argo v roce 2014.

4. Chlapec na dřevěné bedně

chlapec na bedneTeprve destiletý Leon Leyson zažívá obsazení Polska nacisty a jeho rodina je donucena se přestěhovat do krakovského ghetta.

S obrovským štěstím, houževnatostí a odvahou přežívá hlavní hrdina sadismus nacistů. Zachraňuje ho spolu s matkou, otcem a dvěma ze čtyř sourozenců šlechetnost a vytrvalost jediného člověka – Oskara Schindlera.

Forma pamětí dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují nevinnost malého chlapce oproti krutosti, bezpráví a zlu páchaném nacisty. Přesto je z nich cítit naděje, moudrost a lidská důstojnost, kterou si i přes krutý osud nenechal vzít.

 V originále The Boy on the Wooden Box, vydalo nakladatelství Fortuna Libri v roce 2013.

5. Loutkář z ghetta

loutkarNaděje musí existovat i v nejtěžších chvílích lidského života. Tato naděje se vtělí do malého chlapce, který je obklopen loutkami. Děj knihy se odehrává ve Varšavě roku 1939.

Mika žije s rodinou v ghettu, a když zemře jeho dědeček Jakob, zdědí vnuk tajemný kabát, v němž najde loutku. Vyrobil ji dědeček, stejně jako loutky krokodýla, krále a šaška. Mika po jeho vzoru začne loutky sám vyrábět, hrát pro obyvatele ghetta a vytvářet tak v čase strachu a všudypřítomné beznaděje okamžiky radosti a zapomnění na děsivé hrůzy.

Jednoho dne chlapce nachytá německý voják Max. Pokud se chce Mika zachránit, musí začít hrát i pro ty na druhé straně, pro Němce.

V originále The Puppet Boy of Warsaw, vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2013.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pět současných knih o holocaustu. Na válečné hrůzy nelze zapomenout