×
TOPZINE.cz

Pet Shop Boys: 10 největších songů, které musí zaznít na koncertě v Praze

Zdroj: archiv kapely

Dvojice britských hudebníku Pet Shop Boys, Neil francis Tennant a Christopher Sean Lowe, tvoří elektronickou popovou skupinu. Tennant se stará o texty a Lowe o hudbu. Toto legendární duo slavilo úspěchy nejen na britské půdě, ale i na celosvětových hitparádách.

Na konto svých úspěchů si mohou přičíst i zapsání do Guinessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější dvojice v Británii s celosvětově prodanými 50 miliony nahrávek.

Statistiky uvádějí 12 studiových alb a 55 dosud vydaných písní. A právě kvůli svému loňském albu Electric vyrážejí PSB tento rok na další tourné a neopomenuli zahrnout i Českou republiku.

13. srpna v novém Fóru Karlín vystoupí PSB a představí nám nové songy z Electric, ale taky slavné hity z celé jejich kariéry. Vstupenky můžete koupit zde.

Inspirovali jsme se setlistem, který již zazněl tento rok na vystoupeních v Birminghamu, Sydney či Phoenixu. Ať už vás náš výběr naladí ke koupi lístku, či jen k inspiraci co k poslechu, užijte si výběr proslulého dua. Ať trochu elektronického popíku, stojí za to!

Axis ( Electric, 2013)

Hned první píseň Axis, která otevřela Electric Tour,  dává znát, že PTB rozhodně nepatří do 90tkového železa. Tento song produkovaný hudebním veteránem Stuartem Pricem (mužem, co spolupracoval s Missy Elliot, the Killers nebo Madonnou) uvádí PTB do současné popmusic a Axis sklízí úspěch jak u hudebních kritiků, tak u široké veřejnosti (přes 1 million shlédnutí na Youtube).

Vocal ( Electric, 2013)

Druhý song pocházející z již zmiňovaného alba byl původně sepsán pro předchozí album Elysium, avšak protože svou náladou nezapadal do pochmurné a patetičtější nálady zbytku alba, dočkal se vydání až minulý rok v Electric. Píseň zůstává věrná PSB popovému stylu 90tých a zároveň přidává svěží beaty a rytmus, který doslova „rozpumpuje“ publikum.

I wouldn`t normally do this kind of thing ( Very, 1993)

Tento 20tý nejprodávanější PSB single vypráví o pocitech člověka, který váhá, jestli má odhalit své pocity. Nakonec ho životní pohnutka (láska?) přinutí vše odtajnit. Řekněme, že to je přesně ten hit, na kterém si fanoušek smlsne a který neurazí svou chytlavostí ani nové mladší publikum.

Leaving (Elysium, 2012)

O albu Elysium už byla zmínka. I když mělo svůj úspěch, bylo kritizováno pro absenci pořádného dico popového hitu, celá jeho nálada je potemnělá a místy lítostivá.  Avšak song Leaving patří mezi špičku tohoto alba a i přes citlivější naladění má v PSB setlistu své místo a čas.

Suburbia (Please, 1986)

V Uk se Suburbia dočkala dokoce 2. místa v top 10 PSB. Tato píseň byla inspirována filmem Suburbia z 1986 ( o punkerech, kteří utíkají z domova a squatují v opuštěných domech na předměstí Los Angeles). Neil Tennant se v textech zamýšlí nad nudou a povrchností předměstí, která jde ruku v ruce potřebě mládí k nějáké demonstraci či provokacím. V pozadí můžeme ve studiové verzi slyšet zvuky násilí z předměstí (štěkot psů, rozbíjení skla, policejní sirénu).

It`s a sin ( Actually, 1987)

Tato píseň se proslavila jako velký hit také v evropě. Je to také jedna z písní, která rozvířila otázky o sexualitě obou hudebníku z PSB. Inspirací pro napsání byly Tennantovi jeho vlastní vzpomínky na katolickou výchovu na internátní střední škole. Tennant sám řekl, že text napsal za 15 minut, když znovu prožíval  tu samou zlobu a frustraci jako tehdy.  Zvlášťe na videu můžeme vidět jak se PSB zaměřili na atmosféru a autentičnost celé písně. Mezi zvláštnostmi jsou citované pasáže z vyznání víry či zvuky z Westhminsterské katedrály pro zesílení prožitku z písně.

Domino Dancing (Introspective, 1988)

Tato píseň se zaměřila na latinskou vlnu tehdejší pop music a Domino Dancing, měla být jejich dalším hitem, avšak ukázala se spíše jako zklamání. Tennant vzpomínal, že vstoupila do topchartu na místě 9. a pak to bylo vše, konec. Věděl, že jejich velká fáze hitů n°1 byla u konce.

Fluorescent ( Electric, 2013)

Další pecka z Electric, tato slušná electronic skladba si od jejího vydání získala svou pozornost a byla předělána mnoha remixy. Svou náladou a rytmy si na pražském koncertě určitě zaslouží pár pohybů.


Always on my mind (Introspective, 1988)

Tato předělávka původního country songu od Johna Christophera vysloužila PSB další nezapomenutelný hit. I přes to, že cover na tento song byl nazpíván od takových velikánů jako Presleyho a originál zazněl od Brendy Lee, až do dnes je verse od PSB vyhledávána a ceněna.

West End Girls (Please, 1986)

Finišujeme do úplného konce, kterým jsou West End Girls. Tato píseň je považována za vrchol kariéry PSB dua a stála také u zrodu jejich slávy. Mnohokrát oceňena například  Brit Award 1987- Best single či pocta uzavírat touto písní ceremoniál letních olympijských her 2012. Co do žánru musíme zmínit syntetický pop a ovlinění prvky hip hopu. Tennant začal psát text, když se jedné noci díval na gangsterský film a zrovna když usínal zazněl citát z básně T. S. Eliota Zpustlá země. Citáty z oné básně pak najdeme i v tomto největším hitu Pet Shop Boys. Snat West End girls nejsou vaší poslední písní v tomto článku, ale budou i na pražském koncertě. Call the police! There’s a madman (madmen) around!

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Pet Shop Boys: 10 největších songů, které musí zaznít na koncertě v Praze

  1. Terezo než něco pustíš do světa, tak si to po sobě přečti. Ne vše co jsi napsala je pravda nebo dává smysl.

    Studiových alb je 12 (běžně obsahují kolem 10 skladeb, k tomu béčka na singláčích ap…) Když už vyzobáváš informace na wiki, tak si to přečti pozorněji, vydali 55 singlů, nikoliv skladeb celkem ;-)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..