Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pět let příprav! Výstava současného umění je nyní k vidění Veletržním paláci

Redakce

Redakce

10. 6. 2012

OBR: Výstava Ostrovy odporu Národní galerie v Praze Veletržní palác

Pokud chcete jednou výstavou dohnat dvě desítky let českého moderního umění, je tato výstava ideální příležitostí. Výstavu Ostrovy odporu: Mezi první a druhou moderností 1985 – 2012  můžete až do konce června zhlédnout ve Veletržním paláci.

OBR: Výstava Ostrovy odporu Národní galerie v Praze

Každý pokus o bilanci výtvarného umění posledních pětadvaceti let vždy nevyhnutelně zůstane subjektivním autorským dílem. Zdroj: Národní galerie

Ostrovy odpory jsou společný projekt Národní galerie v Praze a Akademie výtvarných umění v Praze. Podařilo se shromáždit přes dvě stě uměleckých děl z let 1985 až 2012. Jedná se o výsledek pětileté práce Vědecko-výzkumného pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze.

Výstava reprezentativním způsobem přibližuje tvorbu více než sedmdesáti umělců, kteří se začali prosazovat v podmínkách postupně se rozkládajícího normalizačního režimu, kteří vrcholu své tvorby dosáhli v 90. letech minulého století. Zastoupena je také generace, která se začala prosazovat až po roce 2000. V rámci výstavy se setkáte i s nejaktivnějšími účastníky současné umělecké scény.

V prvním patře a mezaninu Veletržního paláce můžete zhlédnout jak obrazy, tak objekty a instalace. Výstava je koncipována částečně jako vzpomínka na tehdejší uspořádání výstav.

OBR: Výstava Ostrovy odporu Národní galerie v Praze

Výstava sdružuje výtvarné umění, které vznikalo proti konvencím, nudě a uniformitě.

Jedná se o předměty ze sbírek Národní galerie v Praze, ale také obrazy a plastiky z Galerie hlavního města Prahy, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Moravské galerie v Brně, Muzea umění Olomouc či Galerie Klatovy/Klenová, ale i od velkého počtu soukromých sběratelů.

Výstava je mimořádně komplexní a zasvěcený pokus, který představuje novou etapu poznávání nedávného vývoje umění v Čechách.

„Ostrovy odporu otevírá Národní galerie dveře i prostor k prezentaci současného umění prostřednictvím autorských výstav silných kurátorských osobností. Považujeme je za první čin, po němž budou následovat další projekty,“ řekl Vladimír Rösel, generální ředitel Národní galerie v Praze.

Ostrovy odporu. Mezi první a druhou moderností 1985 – 2012

Národní galerie v Praze – Veletržní palác

9. 3. – 1. 7. 2012

Kurátoři: Edith Jeřábková, Jana Ševčíková, Jiří Ševčík

Otevírací doba: denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin

Vstupné: 180 Kč /90 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pět let příprav! Výstava současného umění je nyní k vidění Veletržním paláci