Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Pět bleskových pomocníků jak zahnat „depku“

Irena Siudová

Irena Siudová

15. 2. 2011

Deprese je nemoc, kterou není radno podceňovat. S tou vám pomohou pouze odborníci. Já mám ale na mysli depku, která padne občas na každého v podobě nepříjemného splínu.

Zdroj: sxc.hu

Špatná nálada se sem tam nevyhne nikomu z nás. Všichni máme nárok cítit se jednou za čas bez nálady a smutní. Třeba se pod psa cítíte kvůli počasí, nedaří se vám v práci, rozešli jste se s partnerem nebo pohádali s přáteli. Zkrátka a dobře, máte depku. Naštěstí existují způsoby, tzv. vyprošťováky, které vám pomohou překonat jak prvotní příznaky této nenálady, tak i jejich pokročilou fázi.

1. Film nebo seriál

Ano, je to starý trik, ale funguje. Je tolik skvělých filmů a komediálních seriálů, které vám poskytnou první pomoc. Každý by je měl mít doma v zásobě. Romantická komedie, komedie nebo sitcom, to jsou zaručené léky na špatnou náladu.

Můj tip: Seriály: Přátelé, Sex ve městě, Jak jsem poznal vaší matku, MASH, Krok za krokem

Filmy: Prázdniny, Fotr je lotr, Jeho fotr to je lotr, Deník Bridget Jones 1 a 2, Příšerná tchýně, Účastníci zájezdu, S tebou mě baví svět, Slunce seno…., Někdo to rád blond

2. Kniha

Jasně že né každý je knihomil a také se možná mezi vámi najde i někdo, kdo doma žádné knihy nemá. Pokud je to váš případ, raději tento bod vynechejte. Vy ostatní ale určitě máte nějakou knihu, ke které se rádi vracíte. Knihu, která vám dodá pocit pohody. Kniha, se kterou snadno zapomenete na okolní svět a která vám vrátí úsměv na tvář.

Můj tip: D.Procházková a L.Bartáková – Intimně po mailu, Blanka Chalupová – Daň ze štěstí, Zdeněk Jirotka – Saturnin, Michal Wievegh – Román pro ženy

Tip mého manžela: „Vždy mě velmi pobaví pohled do vkladní knížky.“

3. Hudba

Smutná nálada vyloženě vybízí k tomu, abyste si pustili pomalé balady. Jenže místo toho, aby vás rozveselily, vás uvedou do ještě většího smutku. Mnohem lepší je pustit si něco veselého, živého a rychlého.

Můj tip: Aura Dione – Columbine, Nightwork – Respectmaja, Mandrage – Hledá se žena, the Beatles, No name, atd.

4. Jídlo

Jestliže vaše deprese nepramení z pár kil navíc, je pro vás tento tip tím pravým. Je přece vědecky prokázáno, že kupříkladu čokoláda dokáže navodit dobrou náladu. A co teprve zmrzlina? Ta dokáže divy.

5. Sex
Tohle je zaručený fígl jak vyzrát na splín. Blízkost druhého člověka, doteky, spojení. Díky sexu zapomenete na smutek a budete se cítit jako znovuzrození. Podle výzkumů se během milování díky zvýšené hladině adrenalinu snižuje škodlivé psychické vypětí.

Je dobré uvedené rady kombinovat dle libosti. Klidně vyzkoušejte všechny najednou a nebojte se naordinovat si u všech dvojitou nebo dokonce trojitou dávku. Nedoporučuje se však kombinovat je s alkoholem, drogami a léky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pět bleskových pomocníků jak zahnat „depku“