Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pes značkuje zeď amerického muzea. Láká na kontroverzní výstavu

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

18. 2. 2013

FOTO: bad_dog2Černý pes stojí u zdi Muzea umění v Orange County a se zvednutou nohou značkuje svoje území žlutou tekutinou. Nic neobvyklého, řeknete si. Jenže tenhle pes měří více než osm a půl metru.

Dílo nazvané Bad Dog je součástí výstavy Ain’t painting a Pain třiasedmdesátiletého umělce Richarda Jacksona. Obří zvíře je vyrobeno z šestnácti sklolaminátových částí, které umělci pomohla vysoustružit strojírenská společnost s použitím digitální techniky. V útrobách psa je umístěna pumpa, díky níž neustále značkuje zeď muzea žlutou barvou.

Podle slov Kirsten Schmidtové, mluvčí muzea, reagují kolemjdoucí na psa veskrze pozitivně. „Přesto někteří podotkli, že tvůrci psa vyhotovili až příliš… ehm, anatomicky přesně,“ dodala s úsměvem. „Popravdě je to ale jen malá ukázka toho, co návštěvníky čeká uvnitř muzea…“

V Orange County zůstane psí provokatér až do 5. května, kdy končí Jacksonova výstava. Ain’t Painting a Pain je první z retrospektivních výstav, které muzeum chystá. K vidění budou i dosud nevystavená umělcova díla.

Richard Jackson je považován za jednoho z nejextravagantnějších umělců posledních 40 let. V jeho dílech se zrcadlí především bujná fantazie, vynalézavost a také touha provokovat. S oblibou se prezentuje nejrůznějšími plastickými instalacemi, k nimž využívá i přilehlé okolí. Jeho specialitou jsou důmyslná zařízení zvaná painting machines, která pomáhají umělcovo dílo dotvořit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pes značkuje zeď amerického muzea. Láká na kontroverzní výstavu