Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pernští delfíni Anne McCaffreyové umějí víc než jen balancovat s míčem

Redakce

Redakce

1. 4. 2011

Již popáté se čtenáři mohou ponořit do podivuhodného světa Anne McCaffreyové ověnčeného mnoha literárními cenami. Poprvé však dračí jezdci a jejich druhové nebudou těmi nejdůležitějšími v celém příběhu. Autorka nám konečně představí i jiné bezmála zapomenuté přátele lidí. Jsou jimi Pernští delfíni.

Ilustrace na obálce knihy Pernští delfíni, autor: Lubomír Kupčík

Nová kniha románového cyklu odehrávajícího se na planetě Pern je v mnohém stejná jako její předchůdkyně. Také v ní se každý obyvatel planety velmi podobné Zemi touží stát drakenem – jezdcem na majestátním drakovi, se kterým může sdílet své myšlenky a pocity. V předchozích dílech Anne McCaffreyová postupně odhalovala hlavní postavy celého cyklu, jejich boj s nemilosrdným mimozemským parazitem snášejícím se na lidmi kolonizovanou planetu při velkém přiblížení k bludné planetce Krkavici. Zasvětila čtenáře do společenských vazeb zcela podmíněných bojem s vražednými Vlákny během Spadů, kdy ničí cokoli organické, čeho se dotknou. Připomíná pozemské středověké zřízení, ale základním rozdílem je demokratické rozdělování pravomocí mezi Weiry, Držbami a Cechy i absence náboženství.

Čeho je moc toho je příliš?

Zdálo by se, že v předchozích dílech již bylo řečeno a vysvětleno vše potřebné a velké finále v boji s Vlákny bylo naplněno. Dokonce by mohlo někoho napadnout, že příběhů s hlavními protagonisty v podobě tandemu drak-člověk je už příliš, a že již nemůže být na Pernu objeveno nic nového. Opak je pravdou. Samozřejmě, že i v posledním vydaném dílu pernské ságy se čtenář setkává s drakeny a jejich druhy, stejně jako známými Mistry Cechů i Pány Držeb. Dračí jezdci do boje s Vlákny a překvapení obyvatelé Pernu pokračují v odhalování zapomenutých vědomostí. Objevují se v ní ale poprvé také další druhové prvních kolonistů – delfíni s geneticky vyšlechtěnou schopností mluvit.

Pernští delfíni čtenáře vtáhnou do děje ve chvíli, kdy se rybář Alemi a malý chlapec Readis vydávají na moře. Zakrátko musí čelit prudké bouři a bojují o holý život. Trosečníky šťastně zachrání hejno plavounů – delfínů. Až později si oba uvědomí, že s nimi podivuhodná zvířata mluvila lidskou řečí. Po tomto letmém setkání již nic nemůže dospívajícího chlapce, odradit od úmyslu zasvětit svůj život jejich poznávání a spolupráci s nimi. A to i přes zpočátku mírnou nechuť a posléze absolutní nenávist své matky vůči přátelským zvířatům. Velké změny, které se na Pernu odehrávají, vlastně tvoří jen pozadí k příběhu jednoho chlapce a jeho snaze o komunikaci s delfíny.

Anne McCaffreyová: Pernští delfíni

Dramatické události v podobě snahy o zlikvidování Krkavice, spolupráce s počítačem Aivasem a kolonizování Jižního kontinentu jsou v příběhu zastíněny dějem kolem mořských dálek. Zdá se, přestože patří do cyklu čtyř předchozích knih, že spíše tvoří samostatnou dějovou linii. Možná i proto, že děj nenavazuje na vrcholné finále předchozího dílu. Odehrává se v průběhu dějinných zvratů v něm líčených. Proto může věrné čtenáře překvapit, že některé šťastné i smutné události prožívá znovu.

Pern není jen pohádka

Anne McCaffreyová dokázala stvořit naprosto unikátní svět velmi podobný naší Zemi a zároveň velmi odlišný. Předkládá čtenářům mnohé archetypální postavy a vztahy, které však přesto působí velmi věrohodně. Postavy se výrazně blíží černobílé, avšak svou civilností a drobnými chybami se čtenáři příliš nezprotiví. Naopak, tím více jim drží palce, aby se jejich problémy vyřešily a všichni žili šťastně, alespoň do dalšího Spadu. Dalším zvláštním znamením pernského cyklu je prakticky neexistence opravdové negativní postavy. Jsou zde někteří více či méně nesympatičtí hrdinové, ale velmi málo těch, které by jeden mohl opravdu nenávidět.

Přesto, že se celým cyklem jako rudá nit táhne lítý boj s Vlákny, vlastně v něm dojde jen k několika málo úmrtím. Absence velkých dramatických zvratů, ve kterých by se čtenář bál o život oblíbené postavy, možná někomu nevyhovuje. Jiní si však jemné poklidně plynoucí příběhy z Pernu zamilovali. Ti jsou rádi, že přes rozmanité peripetie se většinou mohou těšit na šťastné konce. Noví čtenáři možná budou maličko zmatení, i když se kniha pravděpodobně bez velkých problémů dá přečíst i bez znalosti prostředí.

Soutěž recenzentů (dlouhé logo)

Reedice románové ságy o obyvatelích Pernu byla velmi šťastným řešením. Původní vydání v brožované podobě, malém formátu a s nevzhlednými ilustracemi na obálkách se nemůže vyrovnat tomu novému. Vazba, výrazné písmo, profesionální ilustrace a velký formát jsou změny, které z nově vydané pernské série činí důstojný hold autorce, jež těší a baví čtenáře na celém světě již více než tři desítky let.

Název originálu: The Dolphins of Pern
Český název: Pernští delfíni
Autorka: Anne McCaffreyová
Překlad: Jan Mrlík
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 320
Vazba: vázaná
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 309 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pernští delfíni Anne McCaffreyové umějí víc než jen balancovat s míčem