Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Penis pravdy 2012: Apokalypsa dle Pavla Göbla

Redakce

Redakce

6. 12. 2010

FOTO: Apokalypsa u ParlamentuCo se stane, když se motiv z klasické pohádky Jana Drdy přenese do současnosti a okoření trochou humoru na účet Ostravanů a našich nezcelabílých spoluobčanů? Na to se pokouší odpovědět Pavel Göbl ve své druhé knize Penis pravdy 2012 s výstižným podtitulem Nejpokleslejší verze apokalypsy od časů Bible.

FOTO: Knihovna

Pravdu v knihovně hledáme často, penis nikoli, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Kniha Penis pravdy 2012 pracuje se syžetem klasické pohádky o Dařbujánu a Pandrholovi, ale její pojetí má ke klasičnosti na hony daleko. Z pohádkového příběhu si vypůjčuje kromě motivu ztracené smrti i některé scény, které cituje téměř doslovně, ale usazuje je do tak odlišného kontextu, že se úplně vytrácí jejich původní význam.

Pohádka ze současnosti, nebo současnost v pohádce?

Místo mravoučného poselství, tak očekávejte spíš galerii malicherných postaviček jak z české nekonečné telenovely, popsané s takovou dávkou nadsázky, až vás bude bolet bránice. Dařbujánovo alter ego Josef Parzbujan tedy není dobromyslným horníkem, ale věčným opilcem, který má starost hlavně o to, aby zaplatil splátky za novou televizi, když dcera – prostitutka – přijde kvůli nečekanému těhotenství o práci.

FOTO: Těhotenství

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

A smrťák se jmenuje František Veverka a bydlí v garáži s dědečkem, kterého si rodina Parzbujanových vzala do péče, aby na něj získala sociální dávky (a mohla zaplatit splátky za novou televizi).

Příběh se však točí kolem trojlístku tvořeného veselým sebevrahem Emilem, řidičem uhelných skladů Dušanem a prostitutkou Andělou. Ti se po Emilově nezdařeném pokusu o sebevraždu (a také po druhém, třetím a čtvrtém) vydají hledat smrt, která se nakonec ukáže být blíž než by čekali.

Celé vyprávění se svou výstavbou podobá spíš než skutečnému životu počítačové adventuře, zvlášť když se oba hrdinové po taneční droze ocitnou v Rozprávkové krajině. Ačkoli to může působit neuměle a nepřirozeně, dodává to ději spád a zvláštní komiku. Není nad to, když vypravěč pasáž, která by mohla působit zdlouhavě, jednoduše popostrčí kupředu nějakou groteskní scénkou.

Zábavná apokalypsa

Foto: Penis pravdy 2012 - obálkaKromě Dařbujána a Pandrholy si kniha utahuje třeba z předpovězeného konce světa v roce 2012, náboženství, české povahy i národnostních etnik. Zvlášť silně je tady využit stereotyp outsidera – antihrdiny, který je sice zábavný, ale tolikrát obehraný až hanba. Ale co naplat, když je vyvedený tak důsledně a zdařile – zkrátka vás pobaví, ať chcete nebo ne.

Ačkoli je děj plný nadpřirozených bytostí a snových halucinací, řeší v první řadě paradoxy obyčejného života. Teprve až od nich se pomalu dopracovává k filosofování o metafyzických otázkách života a smrti, lásky a orgasmu. Na rozdíl od „moudrých“ lidových filosofů typu Paola Coelha se však v těchto sférách pohybuje s určitou povrchností a komickým nadhledem. O to však působí přirozeněji a lidštěji.

Klasický protiklad metafyzična a osudovosti a lidské malosti a hlouposti je zde nazírán nikoli z hlediska vědoucího, ale naopak z přízemní perspektivy hlupáka.

Penis jako štika v rybníčku

Kniha si vážně nebere servítky s ničím a s nikým a ve své pokleslosti si opravdu libuje. Co totiž může být banálnějšího a komičtějšího než život sám? A tak je Penis pravdy přes občasnou lacinost a stereotypnost jednou z nejoriginálnějších knih, která se v malém českém rybníčku v poslední době urodila.

„Barman odložil hadr, kterým právě poutíral prach na policích tak, že jím objížděl vyskládané lahve: „Tak to maš recht. Jestli vy dva se vydate patrať po smrti, tak to su v klidu. Vy možete byť radi, když trefite domu. Vy najdete leda kokot! S vašim IQ.“ Namočil hadr do dřezu s jarem a pokračoval ve vytváření upatlaných vlnovek na okrajích polic: „Boha, co ten hadr tak zapacha?“

Název: Penis pravdy 2012 – Nejpokleslejší verze apokalypsy od časů Bible
Autor: Pavel Göbl
Obálka: Jan Horáček
Počet stran: 235
Vazba: Brožovaná
Doporučená cena: 248,- Kč
Vydalo: Dauphin, Podlesí 2010

Hodnocení: **** (85%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Penis pravdy 2012: Apokalypsa dle Pavla Göbla