Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Pedagogické minimum není jen pro učitele. Hodí se i při řízení podniku

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

22. 1. 2012

FOTO: Učitel u tabuleKaždá položka v životopise navíc je výhodou. V době další vlny propouštění to platí dvojnásob. A právě bonusové pedagogické minimum může být důvodem, proč si zaměstnavatel vybere právě vás.

FOTO: Učitel u tabule

S pedagogickým minimem nemusíte jít zákonitě učit, Foto:Tomáš Polák, Topzine.cz

Hned na začátku je potřeba vyvrátit jeden mýtus – když máš pedagogické minimum, automaticky půjdeš učit. To totiž zdaleka není pravda. Lidé, kteří absolvují kurz základů pedagogického vzdělání, mohou své zkušenosti z pedagogiky nebo psychologie uplatnit také například na manažerských pozicích.

„Studenti kurzu chtějí mít v ruce něco, s čím se budou moci uplatnit. Pedagogické minimum neotevírá jenom možnost stát se učitelkou, ale umožňuje, respektive kvalifikuje tě k jakékoli práci s dětmi nebo lidmi v rámci vzdělávání. Někteří ze spolužáků už učí a potřebují minimum kvůli zákonům daným naším státem,“ říká Tereza, absolventka magisterského studia, která se rozhodla rozšířit si vzdělání právě o pedagogické minimum.

Někde budou chtít maturitu, jinde diplom

Kurzy základů pedagogického vzdělání jsou dvojího typu. Ty první organizují soukromé instituce často právě pod názvem pedagogické minimum a vstupním požadavkem bývá maturitní vysvědčení.

FOTO: Knihy

Pro zapsání do kurzu potřebujete minimálně maturitu, Zdroj: sxc.hu

Druhý typ kurzu mají v režii samotné vysoké školy. Často se jedná o pedagogické vzdělání s ohledem na určitý obor (např. biologii, sociální vědy). Z logiky věci vyplývá, že podmínkou pro přijetí do tohoto typu kurzu je ukončené magisterské nebo alespoň bakalářské studium.

Nic není zadarmo

Pedagogické minimum vyučované ať už v soukromých institucích, nebo na vysokých školách je součástí rekvalifikačního programu, respektive celoživotního vzdělávání, proto si ho musí studenti zaplatit.

Cena samozřejmě závisí na řadě různých aspektů, od délky kurzu po jeho náplň. Můžete pedagogické minimum absolvovat za pět, ale třeba i za třicet tisíc. Faktem nicméně zůstává, že delší kurzy jdou hlouběji do probíraných témat a student získá mnohem širší rozhled.

Od studia obecné psychologie za katedru

Hlavní náplní výuky v kurzech pedagogického minima jsou především humanitní vědy. Studenti jsou seznamováni se zásadami psychologie, sociologie, pedagogiky, rétoriky nebo etiky. Stranou ovšem nezůstává ani biologie, konkrétně biologie člověka.

„Baví mě to. Především předměty zaměřené na pedagogiku, člověk najednou zjistí, že učit není jen tak, a zpětně si uvědomí chyby nebo plusy svých bývalých učitelů,“ říká Tereza.

Šedá je teorie, zelený strom života, jak praví Goethe, a tak jsou nakonec i studenti pedagogického minima vysláni do škol na praxi, aby si vyzkoušeli to, co se ve škole pracně naučili.

Důvěřuj, ale prověřuj

V dnešní době má většina kurzů pedagogického minima akreditaci od ministerstva školství. Háček je v tom, že většina, ne všechny. Pokud se tedy rozhodnete rozšířit si vzdělání v pedagogice, ujistěte se, že certifikát, který na konci dostanete, bude mít skutečně nějakou hodnotu.

Protože ať už chcete učit děti, dělat firemního lektora nebo si jen jako manažer zlepšit prezentační a komunikační schopnosti, je dobré vybrat si takový kurz pedagogického minima, který bude respektovat každý zaměstnavatel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pedagogické minimum není jen pro učitele. Hodí se i při řízení podniku