Menu
TOPZINE.cz
Krása

Péče o pleť: zjisti svůj typ pleti snadno a rychle

Redakce

Redakce

27. 12. 2009

Péče o pleťVykročte do Nového roku s krásnou pletí! Každá z nás chce mít krásnou pleť, ale jedině zdravá pleť, je krásná pleť. Určitě to znáte, zkoušíte neustále nové přípravky v péči o pleť, ale pořád to není ono. Proč? Znáte opravdu svou pleť? Kupujete přípravky vhodné pro váš typ pleti? Víte, jaký typ pleti máte?

Zdroj:health.howstuffworks.com

Zdroj:health.howstuffworks.com

Spousta žen kombinuje různé druhy, typy a značky přípravků, ale nakonec skončí skoro každý pokus tím, že nedávno zakoupený kelímek zůstane ležet na poličce v koupelně pod vrstvou prachu. Nemusí to být chyba přípravku, když nejste spokojené. Nebo nevidíte výsledek, který jste chtěly na vaší pleti vidět a cítit. První chyba velmi často vzniká již při samotném výběru přípravku, kdy nepřihlížíme k tomu, jaký typ pleti máme a co takový typ pleti potřebuje.

Jaký typ pleti máte?

Pleť můžeme rozdělit do 4 typů:
– pleť normální
– pleť smíšená
– pleť mastná/problematická
– pleť suchá

Pleť normální:
Tento typ pleti snáší velmi dobře jakékoli kosmetické přípravky. Póry jsou jemné a nezřetelné. Mazové žlázy produkují přiměřené množství kožního mazu. Vlhkost a pružnost normální pleti je vyvážená, na dotek je pleť mírné napnutá.

Pleť smíšená:
Smíšená pleť neboli pleť kombinovaná je nejčastějším typem pleti. Střední část obličeje, tzv. T-zóna (čelo, nos a brada), je ve většině případů mastnější. Zbývající části obličeje mohou být oproti tomu sušší, popř. mohou být citlivější. Tato pleť se vyznačuje rozšířenými póry. Póry se mohou ucpávat, což způsobuje akné. U tohoto typu pleti nesmí dojít k jejímu přesušování, aby se již tak suché partie neměly tendence ještě více vysušovat. Zároveň byste o ni neměli pečovat jako o suchý typ pleti, aby nedocházelo ještě k většímu ucpávání pórů a tím ke vzniku pupínků a komedonů.

Pleť mastná:
Dobrá zpráva pro vás, kteří máte tento typ pleti, vaše pleť stárne mnohem pomaleji, než ty ostatní. Mastný typ pleti charakterizuje zvýšená činnost mazových žláz a produkce zrohovatělých buněk. Mastná pleť má skony k tvorbě komedonů, zánětlivých vřídků a zánětlivých procesů vůbec.

Pleť suchá:
Suchá pleť má jakoby porcelánový vzhled, je na pohled tenká, křehká, jemná a nemá žádný mastný lesk. Suchá pleť je díky své tenké rohové vrstvě málo odolná vůči negativním vlivům UV záření, doporučuje se tedy proti těmto vlivům velmi poctivá každodenní ochrana. Suchá pleť, která navíc trpí na červené žilky (krevní vlásečnice), by neměla být ošetřována pomocí peelingů. V tomto případě se doporučuje používat výhradně dobré hydratační a výživné masky. Suchá pleť bývá většinou i více citlivější (sluníčko, voda, aj.) oproti jiným typům pletí.

Udělejte si rychlý test
Nejde jen tak určit typ vaší pleti, ale existují vodítka, která vám mohou pomoci. Pokud máte normální typ pleti, tak vaše pleť není citlivá a ani nereaguje podrážděně na kosmetické přípravky. Nemastí se vám, zároveň ji nemáte suchou. Smíšenou a mastnou pleť poznáte tak, že se opravdu lesknete, pleť má mastný vzhled, trpíte na ucpávání pórů. Mastná pleť má ještě oproti smíšené pleti více rozšířené a viditelné póry. Máte-li suchou pleť, je vaše pleť citlivá, má matný vzhled a bez dobrého krému si neumíte představit den. Takovou malou pomůckou vám může být i make-up nebo pudr. Lesknete-li se po pár hodinách (partie čela, nosu nebo brady) od nanesení, máte zřejmě smíšenou nebo mastnou pleť. Vydrží-li vám make-up po celý den bez nutnosti úprav, máte normální nebo suchou pleť.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Péče o pleť: zjisti svůj typ pleti snadno a rychle