Víte, jaký máte typ pleti. Ale jakou péči vaše pleť skutečně potřebuje? Jak a čím začít? Na co si dát naopak pozor? Jedna část péče o pleť je návštěva v kosmetickém salonu, druhou a tou důležitější částí, je ale každodenní péče v naší koupelně. Pokud tedy znáte svůj typ pleti, je lehké vybrat vhodné přípravky. Navíc každodenní péče nemusí být časově vůbec náročná.
Zdroj:vichy.com
Je důležité zmínit, že ranní a večerní čištění pleti, a to se týká opravdu všech typů pletí, by mělo být alfou a omegou každodenní péče o pleť. Stejně, jako si například čistíme zuby. Bez čištění a hydratace pleti dvakrát denně to nepůjde a jakákoli další následná péče nemusí být tak účinná. Odborníci doporučují používat ucelenou sadu od jedné značky. Jednotlivé přípravky tak totiž na sebe navazují a vzájemně se v péči doplňují. Navíc, stejně jako měníme oblečení na léto (lehké šaty) a na zimu (teplý kabát), měla by být samozřejmostí i úprava péče o pleť pro tato jednotlivá období.
Čištění a hydratace
Ženy se suchou pletí většinou preferují ranní a večerní čištění v podobě pleťového mléka a tonika. Pleťové mléko suchou pleť jemně vyčistí, odstraní make-up a nečistoty. Tonikum pleť dočistí, osvěží, zregeneruje a uzavře póry. Ženám se suchou pletí se doporučuje používat tonikum bez alkoholu, který může už tak suchou pleť ještě více přesušit.
Ženy s normální pletí to mají mnohem jednoduší. Může jim vyhovovat jak pleťové mléko a tonikum, tak čistící pěna nebo gel. Ženám se smíšenou a mastnou pletí bude spíše vyhovovat péče v podobě čistícího gelu nebo čistící pěny, tedy přípravky, které se z pleti smívají vodou. Po vyčištění pleti je vhodné použít tonikum/čistící pleťovou vodu, která opět pleť dočistí a stáhne póry. Pokud vás trápí akné, je lepší navštívit kožního lékaře a správnou péči s lékařem prodiskutovat. Hlavně z toho důvodu, že lékař dle vašeho stavu pleti doporučí vhodné přípravky a celkovou péči tak, aby nevznikaly další zánětlivé vřídky, ze kterých mohou na pleti zůstávat jizvičky.
Po vyčistění pleti by u všech typů pleti měla následovat nezbytná hydratace krémem – opět dle typu pleti. Krémy dodávají pleti vitamíny, minerály a další prospěšné látky. Krém chrání pleť proti nepříznivým vnějším vlivům a slunečnímu záření (obsahuje-li ochranný faktor). Krém rozetřete směrem od středu obličeje ke spánkům, stejným způsobem také na čele a na bradě, zapomínat bychom neměli ani na krk a na oční partie. První vrásky se totiž začínají objevovat právě u očí a to u všech typů pleti. Oční krém nebo sérum je vhodné používat opět 2x denně na vyčištěnou pleť. Oční krém vklepejte konečky prstů kolem linie očí.
Masku nebo peeling?
Ať už pro masku nebo pro peeling platí, že aplikaci provádíme na opravdu dobře vyčištěnou pleť. Existuje velké množství masek, orientujte se dle typu vaší pleti, ročním obdobím a aktuálním stavem. Suchá pleť uvítá hydratační masku. Suchá pleť bývá většinou i velmi citlivá (citlivost na změnu teploty, na některé složky v přípravcích, atd.), proto se ženám se suchou pletí nedoporučuje používat peeling. Na smíšenou a mastnou pleť můžeme peeling naopak doporučit. Peeling pleť zbaví odumřelých kožních buněk, krásně ji projasní. Peeling můžeme v tomto případě střídat s čistící maskou. Pokud máte pleť zanícenou, s pupínky a vřídky, peeling raději vynechejte, mohl by pleť ještě více podráždit a použijte spíše masku. Před nanesením masky nebo před použitím peelingu si přečtěte návod, jsou různé druhy masek, některé se musí před nanesením nahřát, jiné se nechávají působit 5 minut, jiné déle. Při nanášení vynechejte oční okolí. Co se četnosti používání masky týče, řiďte se návodem. Většinou ale platí, že masku nebo peeling můžeme použít 1x za týden.
Nyní, když znáte svůj typ pleti a víte, co vaše pleť potřebuje, je snadné zorientovat se v přípravcích a vybrat si tak pro pleť ty nejvhodnější. Se vzhledem a stavem pleti souvisí i pitní režim, na který bychom neměly také zapomínat.