Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pearl Jam oprášili nástroje

Redakce

Redakce

7. 1. 2010

Perl Jam Backspacer cover CDGrunge už je (bohužel) mrtev a je to znát i na nové tvorbě jedné z hlavních kapel seattleské scény 90. let. Pearl Jam už jsou rockeři v letech a podle toho také zní jejich deváté studiové album Backspacer.

Pearl Jam, Zdroj: Universal

Pearl Jam, Zdroj: Universal Music

Pearl Jam spolu hrají už od roku 1990 a za tu dobu si prošli určitým vývojem, ale přesto se stále drží svých kořenů, na kterých začínali. Proto si jako producenta přizvali Brendana O‘ Briena, který s nimi spolupracoval v 90. letech a je podepsán např. pod úspěšným albem Yield. Čas však nejde zastavit a Pearl Jam to ctí. Mají v duši klasický rock‘n’roll, ale hudbou už přizpůsobují svému věku. Že jde o závan klasiky svědčí i název, který byl vybrán jako pocta klávese na psacím stroji, ne kterém zpěvák Eddie Veder stále píše všechny texty.

Na Backspaceru tedy nechybí našlápnuté pecky jako je úvodní Gonna See My Friends, Supersonic nebo The Fixer, kterou použili jako singl a natočili k ní i klip s režisérem Cameronem Crowem (např. klasický grungeový film Singles). Velmi příjemné jsou pomalejší záležitosti Amongst The Waves a Untought, které Pearl Jam podle mého názoru vystihují nejvíce. Neodmyslitelnou součástí jsou ale i balady a jak je zvykem, nemohlo zůstat jen u jedné. Na Just Breath a The End je silně znát vliv sólového počinu Eddieho Veddera Into The Wild, který složil ke stejnojmennému filmu.

Backspacer celkově vyznívá velmi pozitivně a je příjemným albem pro dobrou náladu a dokazuje, že Pearl Jam stále hrají rádi a dobře. Bohužel nebo možná naštěstí se nepouští do žádných inovací a drží se zaběhlých postupů, které fungují. Nedočkáme se zde sice žádných převratných hitů jako Jeremy nebo Do The Evolution, ale nedá se říct, že by na albu byla špatná písnička. Backspacer je lepší průměr v podání skvělých muzikantů a jedinečného zpěváka.

Pearl Jam – Backspacer

Délka: 36:33

Vydalo: MonkeyWrench/Universal

Skladby: Gonna See My Friend, Got Some, The Fixer, Johnny Guitar, Just Breathe, Amongst The Waves, Unthought Known, Supersonic, Speed Of Sound, Force Of Nature, The End

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pearl Jam oprášili nástroje