Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pavel Brunclík vyfotil elitu národa. Zajděte si na Kampu ohodnotit výsledek!

Redakce

Redakce

22. 5. 2011

FOTO: Dětský kardiolog Milan ŠamánekMáte rádi fotografie? A co konkrétně portréty? Není vám zatěžko přispět na dobrou věc? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, pak je nyní probíhající výstava fotografa Pavla Brunclíka v pražském Museu Kampa přesně pro vás. Potkáte se tu s exprezidentem Havlem, knížetem Schwarzenbergem anebo třeba Janem Třískou.

FOTO: Dětský kardiolog Milan Šamánek

Výtěžek z dražby portrétu poputuje na onkologická onemocnění, Foto: Pavel Brunclík

Výstava nese název Češi Portrait gallery a jako celek má rozhodně potenciál oslovit široké spektrum lidí. Pavel Brunclík se totiž pro tentokrát rozhodl postavit před fotoaparát české osobnosti, jež nejenže naprosto vynikají ve svém oboru, ale zároveň patří svým společenským přínosem i k pomyslné elitě národa. Najdeme zde mimo jiné herce, politiky, lékaře, výtvarné umělce, filozofy nebo duchovní.

Expozici, jež čítá celkem 30 fotografií formátu 50×65 cm, je vyhrazen jediný sál v budově konírny Musea Kampa. Jakmile divák do sálu vstoupí, okamžitě ucítí, že ze všech portrétů vyzařuje cosi zvláštního a těžko specifikovatelného.

Karikatura Jiřího Suchého

Brunclík se snaží osobnosti zachytit v jejich přirozeném a často symbolickém prostředí. Místy tím ale dosahuje spíše pokročilého stupně karikování, kdy fotografované subjekty působí, jako by uvízly v zajetí svého osobního, pečlivě budovaného mauzolea.

FOTO: Malíř Karel Malich

Při výběru fotografovaných osobností hrál roli také jejich vztah k Museu Kampa

To je třeba případ režiséra Ladislava Smočka, jehož drobná postava vyvolává v kontrastu s monumentálností divadelního jeviště málem dojem nevýznamné loutky v obrovském panoptiku.

Také přívětivý úsměv Jiřího Suchého (jak jinak než v typickém plochém slamáku) působí v kombinaci s doširoka rozhozenými pažemi spíše žalostně nežli komediálně. Těžko říct, zda jde o autorův záměr. Budiž mu ale onen úsměv i tak připsán k dobru, neboť těch si divák na výstavě příliš neužije.

Barvy nebo black and white?

Právě naopak, většina osobností zůstává na fotografiích zarputile vážná a jako by k návštěvníkům z rámu promlouvaly. Divák má pak pocit, že se dívají přímo na něj a snaží se ho informovat o svých životních osudech. Ty mají hluboce vepsány jak v očích, tak ve vráskách, které se jim krabatí na čele. Pokud jde tedy o hloubku a sílu momentu, vytěžil z ní Brunclík tentokrát naprosté maximum.

FOTO: Václav Havel působí na Brunclíkově fotografii příjemně civilně

Václav Havel působí na Brunclíkově fotografii příjemně civilně

Na výstavě se vyskytují jak černobílé fotografie, tak barevné. Větší dojem na diváka ale asi udělají pravděpodobně ty black and white. Je v nich cosi naturalistického a při tom působí nesmírně živě. Divák skutečně na půl očekává, kdy otevřou ústa a vzejde z nich nějaké poselství.

Za všechny například portrét dětského kardiologa Milana Šamánka, které si zpod svého dobře střiženého saka rozepíná košili a odhaluje dlouhou snad nekonečnou jizvu přes celý hrudník a ještě níž.

Matematik na FAMU

Jinak je spojujícím prvkem většiny fotografií vnitřní harmonie a až geometrická přesnost. Svůj díl na tom pravděpodobně má skutečnost, že autor fotografií, Pavel Brunclík, se jako první ve svém životě věnoval studiu matematicko-fyzikální fakulty a až po jejím absolvování zamířil také na FAMU.

FOTO: Meda Mládková

Meda Mládková vypadá na 92 let naprosto báječně a rozhodně to není zásluhou Brunclíkova fotoaparátu

Dává si tedy záležet na vyváženosti světla, organizovanosti a řádu. To ale neznamená, že by jeho fotografie postrádaly vtip. Příjemně nadnesený je například portrét multiinstrumentalisty Jiřího Stivína, který při fotografování stojí popás ponořen v bazénu. Pro leckterou návštěvnici (nebo návštěvníka) může být maximálně zklamáním to, že je při tom oblečen.

Bez nároku na honorář

Sympatické na celé výstavě je nepochybně také to, že se její autor vzdává veškerého honoráře, který by za fotografie a doprovodnou knihu jinak obdržel. Na jejím konci budou fotografie navíc vydraženy a výtěžek bude věnován na vznik nových vzdělávacích DVD, které se zaměřují na onkologická onemocnění.

Co tedy ještě říct na úplný závěr? Snad jen to, že Pavel Brunclík má opravdový talent nahlížet pomocí svého fotoaparátu do nitra lidí, jež fotí. Umí je vypodobnit jaksi ikonicky a osobnosti, které můžete na výstavě Češi Portrait gallery potkat, jsou ikonami v tom pravém slova smyslu.

Pavel Brunclík: Češi Portrait gallery

Museum Kampa

Kurátor: Jiří Machalický

Hodnocení: 3***

Výstava potrvá do 5. června 2011.

Dražba proběhne 2. června, vyvolávací cena jednoho portrétu bude 30 000 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pavel Brunclík vyfotil elitu národa. Zajděte si na Kampu ohodnotit výsledek!