Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Paulina Porizkova: Politická rukojmí a první česká supermodelka

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

20. 4. 2010

Možná vám jméno téhle krásné ženy, která před několika dny oslavila čtyřicáté páté narozeniny, nic neříká. Ale ve světě modelingu je stejným pojmem jako Naomi Campbell, Cindy Crawford nebo Claudia Schiffer. Pokud vás zajímá její pohnutý osud, čtěte dál.

zdroj: starpulse.com

zdroj: starpulse.com

Rukojmím snadno a rychle

Paulina se narodila v roce 1965 jako Pavlína Pořízková v Prostějově. Po vpádu sovětských vojsk v srpnu 1968 její rodiče emigrovali a nechali tříletou Pavlínu spolu s mladším bratrem Jáchymem prozatím u babičky. Předpokládali, že se pro děti budou smět vrátit později.

Komunistická státní moc ale neměla pro jejich plány velké pochopení a odmítala děti vydat. Případ se stal mediálně velmi známým zejména ve Švédsku, kam se rodiče budoucí modelky přestěhovali. Pavlína se tak už v dětském věku stala na čas místní celebritou. Rodina se setkala teprve po sedmi letech mezinárodních soudních tahanic.

Nový život v zemi ABBY

Z Pavlíny se tak stala Paulina, švédská občanka. Rodinná idylka ale netrvala dlouho. Otec ženu a děti opustil a následně došlo k rozvodu. Sociální situace Pauliny i jejího bratra se silně zhoršila. V pozdějších letech Paulina prohlásila, že se od deseti let musela místo pracující matky starat o chod domácnosti a někdy to dokonce znamenalo krást chleba.

zdroj: zimbio.com a nytimes.com

zdroj: zimbio.com a nytimes.com

Jako v případě jiných modelek, i u Pauliny zapracovala náhoda. Kamarádka, nadšená fotografka, poslala Paulininy snímky do modelingové agentury Elite v naději, že si někdo všimne jejího talentu. Místo toho si ředitel agentury všiml Pauliny a ta v patnácti letech vyrazila do světa módy, do Paříže.

Rozjezd v New Yorku

Brzy se ale přestěhovala do New Yorku, kde se její kariéra rozběhla naplno. V roce 1984 se objevila na obálce plavkového speciálu časopisu Sports Illustrated, které mělo takový úspěch, že byla vybrána jako hvězda i pro příští vydání v následujícím roce. V srpnu 1987 dokonce pózovala pro Playboy.

zdroj: feixaq.com

zdroj: feixaq.com

Celkově má na svém kontě titulní strany všech prestižních módních časopisů, jako je Vogue, Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Marie Claire, Elle a Glamour. Objevila se také v reklamních kampaních pro značky Escada, Maybelline, Versace nebo Esteé Lauder. V roce 1992 byla magazínem People podruhé zařazena mezi padesát nejkrásnějších lidí na světě.

Nová kariéra

Ale modeling Paulině brzy přestal stačit. Ve filmu se poprvé objevila už v osmnácti letech, velkou roli získala ve filmu Její alibi (1989), do kterého si ji vybral představitel hlavní role Tom Selleck. Od té doby se objevila zhruba ve dvaceti dalších filmech. Brzy ji také uvidíme spolu s Heidi Klum v jedné z epizod seriálu Zoufalé manželky.

Ostatně v televizi se Paulina Porizkova objevuje docela často. Kromě toho, že byla hostem v řadě televizních talk show, se v roce 2007 objevila v taneční soutěži Dancing with stars (u nás známé jako StarDance …když hvězdy tančí). Dva roky také byla členkou poroty televizní reality show America’s Next Top Model, kde po boku hlavní hvězdy, modelky Tyry Banks, vybírala nové americké modelky. V této roli vystřídala legendární supermodelku Twiggy.

Porota America's Next Top Model (zleva: Paulina Porizkova, J. Alexander, Tyra Banks, Nigel Barker), zdroj: nypost.com

Porota America’s Next Top Model (zleva: Paulina Porizkova, J. Alexander, Tyra Banks, Nigel Barker), zdroj: nypost.com

Svůj k svému, Češka k Čechovi

V roce 1989 se Paulina provdala za Rika Ocaseka, zpěváka kapely The Cars, kterého poznala před pěti lety při natáčení videoklipu. Jak jméno napovídá, Ocasek, kvůli jehož vzhledu se páru přezdívá Kráska a zvíře, má české kořeny. Z manželství vzešli dva synové Jonathan Raven a Oliver Orion.

Paulina s rodinou, zdroj: zimbio.com

Paulina s rodinou, zdroj: zimbio.com

V současnosti se už modelingu téměř nevěnuje. U nás se objevila například v rámci propagace charitativního kalendáře Petry Němcové, pro který také pózovala. Při její návštěvě všechny překvapilo, jak dobře mluví, na rozdíl od Němcové, česky. Delší dobu zkouší psaní knih. U nás vyšlo například Léto modelky, ve kterém lze najít řadu autobiografických prvků.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Paulina Porizkova: Politická rukojmí a první česká supermodelka