Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Paul McCartney komponuje pro newyorský balet

Adriana Semlová

Adriana Semlová

27. 2. 2011

Slavný zpěvák a bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney se vrhl do psaní své první partitury pro baletní představení. Orchestrální práci McCartney připravuje pro baletní společnost New York City Ballet.

FOTO: Paul McCartney v Dublinu

McCartney píše hudbu pro balet, Zdroj: archiv

Paul McCartney nyní píše hudbu pro balet s názvem Ocean’s Kingdom (Království oceánu). „Vždy jsem se zajímal o nové hudební směry, které jsem dříve nezkoušel. Takže jsem z této příležitosti nadšený,“ vyjádřil se k nové práci Paul.

Sir Paul se loni potkal s baletním mistrem newyorské baletní společnosti Peterem Martinsem. Právě zde se nápad zrodil, když mu Martins nabídl spolupráci. „Asi jako zbytek mé generace jsem vyrůstal jako velký fanoušek The Beatles. Takže bylo velice vzrušující se s ním osobně setkat. Když jsem zjistil, že se zajímá o skládání klasické hudby, řekl jsem mu, že by mohlo být zajímavé, kdyby něco napsal pro nás. Když souhlasil, byl jsem z toho u vytržení,“ řekl Martins.

Baletní představení

Balet s názvem Ocean’s Kingdom by měl mít světovou premiéru 22. září tohoto roku v New Yorku a poté by se měl přesunout do Londýna. Následující představení budou ohlášena později. Paul k představení dodal: „Na přípravě už nějakou dobu pracuji. Za pár týdnu sdělím více.“

V chystaném představení, které by mělo trvat padesát minut, vystoupí přes čtyřicet tanečníků a hlavních rolí se zamýšlí pět. Osmašedesátiletý hudebník v rozhovoru pro New York Times přiblížil děj: jedná se o milostný příběh, který je založen na dvou protikladných fantastických světech. Jak už název hry napovídá, jedním ze světů je království čistého oceánu a druhý je temné království země, kde žijí padouši. Dále vysvětlil, že když se setká voda se zemí, objeví se láska a „vy uvidíte, jestli to pár zvládne.“

Liverpoolský rodák má zkušenosti s psaním klasické hudby už z dřívějška. V roce 1991 vyšlo album Liverpool Oratorium. Poté také napsal symfonickou poému nazvanou Standing Stone a Working Classical. Oratorium o lásce a hudbě Ecce Cor Meum (Pohleď do mého srdce) dokončil v roce 2006.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Paul McCartney komponuje pro newyorský balet