Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Paul Bettany: Když se svléknete, budou z vás mít respekt

Nela Christovová

Nela Christovová

10. 5. 2011

!Profil herce!Nepatří zrovna mezi hollywoodské krasavce, a ani o takové role nestojí. Ale možná, kdyby se kdysi na plátně neblýskl svým zářivě bílým pozadím, mohl tenhle blonďák skončit jako průměrný seriálový herec.

FOTO: Paul Bettany

Paul Bettany ve filmu Wimbledon, Zdroj: distributor filmu

Paul Bettany se narodil 27. května 1971 v Londýně. Jeho matka pracovala jako učitelka divadelního herectví a také zpívala na jevištích. Otec vedl dramaťák a mimo to se živil jako tanečník. Paul je prostřední ze tří dětí – má starší sestru Sarah a bratr Matthew zemřel v osmi letech po pádu z okna.

Pro šestnáctiletého Paula i zbytek rodiny to byl zdrcující zážitek, který se jim dlouho dařilo tajit. Na veřejnost se informace o bratrově smrti dostala až v roce 2004, kdy se Paul soukromě svěřil jednomu britskému novináři, který všechno samozřejmě otiskl.

V devatenácti letech začal Paul studovat herectví a přidal se do Royal Shakespeare Company, kde si zahrál v takových klasikách jako Romeo a Julie nebo Richard III. Objevil se i v seriálu o napoleonských válkách jako nizozemský princ (když oprášíme znalosti ze středoškolského dějepisu, možná si vzpomeneme na Viléma Oranžského), ale na větší roli pořád čekal.

Někdy stačí shodit oblečení

Dál hrál v divadle i televizi a první hlavní roli získal v nezávislém snímku Nejlepší ganster, kde si zahrál narcistního mafiána. Ačkoliv podle kritiků byl film nedotažený, Bettany na sebe upozornil Hollywood.

The YouTube ID of U0pvYGR0LMA&playnext=1&list=PLA34490F0150FF79A is invalid.

Brian Helgeland ho původně chtěl obsadit do hororu Pojídač hříchů, ale Paul si vybral roli v jiném režisérově filmu. Ten si Bettanyho obsazení musel doslova vydupat, producentům se totiž nelíbilo, že nebyl dostatečně známý. Role Geoffreyho Chaucera v Příběhu rytíře mu byla psaná přímo na tělo, získal za ni několik cen a také si ho konečně všiml Hollywood. Tady byl Paul opravdu nepřehlédnutelný… Právě v tomhle dobrodružném snímku se totiž objevil několikrát nahý.

A nebylo to zdaleka naposledy, stačí si vzpomenout třeba na děsivě bílého mnicha Silase, který se v Šifře Mistra Leonarda tak rád bičoval po zádech. Bettany to bere s humorem: „Z nějakého důvodu končím ve spoustě filmů nahý. Ale zase je s tím spojená určitá sláva a půvab, když se totiž svléknete první den, zbytek herců z vás má hned respekt.“

Přijímal role v megalomanských hollywodských projektech, ale dál se objevoval i v britských snímcích. „V Americe se točí rozpočty a plány, ale už dávno žádné opravdové filmy. V Evropě máme víc příležitostí se o to aspoň pokusit,“ porovnal filmovou produkci na obou kontinentech.

FOTO: Paul Bettany s Jennifer Connelly

S manželkou Jennifer Connelly, Zdroj: youtube.com

Zahrál si v dramatu z roku 2001 Čistá duše, které získalo čtyři Oscary. A jeden z nich putoval i k třicetileté Jennifer Connelly ve vedlejší ženské roli. Proč zmiňujeme zrovna ji? Krátce po dotočení snímku vyšel na veřejnost její vztah s Bettanym. V roce 2003 se vzali a v srpnu se jim narodil syn Stellan, pojmenovaný po slavném švédském herci Stellanu Skarsgårdovi.

Právě kvůli malému Stellanovi údajně přestal kouřit, protože když byly chlapci dva roky, začal svého otce napodobovat s propiskou v ruce. V letošním roce by do rodiny měl přijít další potomek, v pořadí už třetí. Nejstaršího syna Kaie má Jennifer z předchozího vztahu s fotografem Davidem Duganem.

Jak je důležité míti Paula

V roce 2002 mu nabídli roli v Červeném drakovi po boku hvězd jako Anthony Hopkins nebo Edward Norton. Paul štědrou nabídku hollywoodských filmařů odmítl a přijal hůře placenou roli v nejistém skandinávském thrilleru Dogville. Z natáčení ve Švédsku nebyl zrovna nadšený, a tak si jeho přítel Stellan Skarsgård pomohl úskokem. Navykládal mu, jaká zábava je při natáčení s kontroverzním režisérem Larsem Von Trierem, a že si to nemůže nechat ujít. A přiznal se jenom proto, že se ho Bettany nepřestával ptát, kdy už konečně začne ta sranda.

FOTO: Paul Bettany

Tenhle albín je fanatický mnich k pohledání, Zdroj: distributor filmu

Ale Bettany se samozřejmě i nadále ukazoval ve velkofilmech, které mu pochopitelně zajistily, že neskončí v kategorii herců, na které Hollywood zapomněl, jen co se rozsvítilo v kině. Mezi snímky tohoto ražení patří romantická komedie Wimbledon, ve které o ten sport zas až tolik nejde. Díky specifickému humoru a množství počítačových triků ale získal slušná hodnocení. Mezi další blockbustery patří zmiňovaná Šifra Mistra Leonarda nebo Iron Man, kde propůjčil hlas mazanému domácímu systému J.A.R.V.I.S.

Paul Bettany je zkrátka nepřehlédnutelný, a to nejen proto, že měří bezmála metr devadesát. Herečtí kolegové o něm tvrdí, že je to zábavný cvok, stejně jako postava Chaucera. „Je zkrátka zdvořilý a s neustálým smyslem pro humor, což z něj dělá skvělého společníka,“ tvrdí o něm Russel Crowe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Paul Bettany: Když se svléknete, budou z vás mít respekt