Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Patrick Wolf: nebesky talentované dekadentní dítě

Redakce

Redakce

27. 8. 2009

O Patricku Wolfovi lze napsat cokoli a nikdy to o něm neřekne tolik, co jeho skladby. Tenhle 26letý Londýňan s irsko-cornwallským původem dal písničkářství nový rozměr. Je osobnější než Jeff Buckley a konkrétnější než Conor Oberst s Bright Eyes. Čtyři alba, která doposud vydal, jsou svědectvím jeho dospívání z malého ve velké dítě.

Narodil se jako Patrick Denis Apps v jižním Londýně. V dospívání, přes školní kapelu Minty a noiseový projekt Maison Crimineaux, poznal, že tvorba skladeb pro několikačlennou kapelu svazuje ruce jemu i jeho talentu. Dostal chuť být osobní, citově se obnažit skrze upřímné písničkaření a udělal tak tlustou čáru za zkaženým dospíváním, které je tématem číslo jedna na jeho prvních počinech.

EP z roku 2002 bylo první zpovědí pod značkou Patrick Wolf a dva ze songů se následně objevily na debutu Lycanthropy. Na něm stále dětský Paddy nechal svou duši vytéct na papír a slzy z uvědomění si kruté minulosti scedil skrz libé tóny španělky, agresivní electro beaty a organickou směs violy a harmoniky. Žádný na kytaře založený jednolitý folk, ale sebereflexe v pestrém spojení všech nástrojů, na které umí hrát. Jeho texty nejsou jako ty od Bright Eyes, se kterými se lehce ztotožníte, na to je v nich příliš mnoho bolesti a životní zkušenosti. Ta je zde popisována natolik konkrétně, že je těžko aplikovatelná na osudy kohokoliv z nás. Viz.: „I was still a child when you caught me and tied me to your bed / you gave me shoes and pretty clothes, and I gave you what I had between my legs / Just a rite of passage, you held me down and said / I’m gonna be your right of passage, so boy you better spread, spread ´em.“ Nechybí tam ani Peter Pan jako kamarád infantilního 20letého kluka, který se vydal hledat nový domov, protože ten starý pořád hází oslepující odlesky minulosti. Lycanthropy je odhalením klukovských snů a odhodláním otočit je ve skutečnost. A v tomto místě (o dva roky později) navazuje Wind In The Wires.

Jak poznat talentované děti? Poznejte nadání včas a začněte ho rozvíjet!

Druhé album je inspirováno Patrickovými irským a cornwallským původem, o čemž vypovídají hlavně skladby Teignmouth a Land’s End. Od vyprávění přechází k popisu, od Libertina k Tristanovi, hrdinovi eposu Algernona Charlese Swinburna z 19. století („I am the tragedy / And the heroine / I am lost / And I am rescuing“), řeší sám sebe a dekadence zůstává průvodním motivem. Zatím. Protože i on nakonec v roce 2007 nachází svou cestu k oné magické pozici, kde všichni berou život takový, jaký je.

The Magic Position je Patrickovým prvním optimistickým albem. Na odevšad přicházející otázky o jeho sexuální orientaci odpovídá, že je liberální. Nezabývá se tím, zda ho to v posteli baví víc s holkou, klukem nebo koněm, stejně jako se nezabývá tím, jaký charakter by měla mít jeho hudba po dvou tak melancholických albech.

The Magic Position je krokem úplně jiným směrem, černé vzpomínky na dospívání blednou. Patrick se začal rozhlížet kolem sebe, lidé na ulici mu začali oplácet úsměvy a album s největším komerčním úspěchem tak nemohlo dopadnout jinak. Hlavním tématem je láska a vzpomínky na vztah, který krátce před vznikem desky skončil. Z téhle platformy by velmi jednoduše mohlo vzniknout velké klišé, kdyby se mu celá Patrickova tvorba obloukem nevyhýbala. Tenhle chlápek libující si v barvení vlasů nás už jednou pustil do svého života a my chceme poslouchat jeho příběhy, jeho moudra a dokonce už vidíme svět jeho očima, tentokrát barevný, magický.

Se zatajeným dechem všichni čekali, s čím Patrick přijde tento rok. Co se v jeho životě za ty dva roky odmlky událo a co potažmo ovlivní náladu nové desky. The Bachelor svým způsobem navazuje na Magic Position, je až hymnicky naléhavý, hrdý a pompézní. Struny kytary už neovládají roztřesené ruce nesmělého klučíka se silně nabořeným sebevědomím, ale sebejistý mladík (tentokrát blonďák), který sice neví, jak nazvat svoji sexuální orientaci, ale zato už ví, co se svým životem. Počet mil vzdálených od debutu Lycanthropy rovná se vzdálenost, kterou Patrick Wolf urazil na cestě za vidinou smysluplného života. Málokdo vám o tom v současnosti povypráví lépe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Patrick Wolf: nebesky talentované dekadentní dítě