Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Podaří se vám najít Jméno větru společně s hrdinou knihy Patricka Rothfusse?

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

26. 7. 2009

Něco nového ve světě fantasy. Asi těmito slovy by se dal popsat dvousvazkový román Patricka Rothfusse Jméno větru. Autor, jehož jméno nebylo čtenářské veřejnosti donedávna vůbec známé, se náhle závratně vyšplhal do popředí zájmu.

Sedm let práce na novém (zatím dvoudílném) fantasy románu dalo Rothfussovi hodně zabrat, kýžený výsledek se ale nakonec dostavil. Díky jeho píli se na pulty knihkupectví po celém světě dostal velice netradiční, ale o to poutavější fantasy román. Nový pohled do světa Magie a meče, který Jménu větru autor vdechl, si již našel a jistě ještě najde velké množství čtenářů. No a o čem vlastně samotná dvousvazková kniha je?

Kvothe, nazývaný také Kvothe Bezkrevný nebo Kvothe Královrah, je nyní obyčejným, i když možná trochu mladým, hospodským v jednom malém městečku. Své původní jméno už ale nepoužívá. Zdá se však, jako by mu něco chybělo, něco co dřív měl, ale teď se mu toho nedostává. Jeho přítel a učedník Bast, který není až tak úplně člověkem, se o něj už pomalu začíná bát. Jednoho dne, shodou nešťastných náhod, do hostince zavítá proslulý kronikář. Ten se dozvěděl, že se Kvothe uchýlil právě sem a skrývá se tu před světem, stejně jako sám před sebou. Kronikář by rád sepsal jeho pohnutý osud, ale hrdina o jeho nabídce ze začátku nechce ani slyšet. Nakonec sice svolí, ale nejdříve musí kronikář přistoupit na jeho podmínky.

Když se po tomto začátku začne odvíjet pestrý příběh Kvothova života, čtenář už se od knihy jen tak neodtrhne. Postupně se dozvídá, jak hlavní hrdina vyrůstal, učil se od arkanika (učence nejvyšších sympatických umění) Abenthyho, který v něm vzbudil zájem o sympatii a rozšířil jeho vědomosti, neboť se malý Kvothe velice rychle učil. Chvilku po té, co Abenthy odchází, umírají Kvotheho rodiče rukou mýtických bytostí – Čandrínů, a z chlapce se stává sirotek, který se o sebe musí postarat úplně sám. Jednoho dne se však rozhodne, že půjde na magickou univerzitu, aby zde studoval a zjistil nějaké informace o Čandrínech, kterým se chce pomstít za smrt rodičů a přátel. Nakonec se mu podaří na univerzitu dostat. A to i bez peněz, pouze díky svým vědomostem a drzosti. Zbytek románu se zabývá událostmi během Kvotheho studia.

Samotný děj obou knih probíhá ve dvou časových rovinách, v té první a delší sleduje čtenář Kvotheho osudy, které zapisuje kronikář, a v té druhé se děj točí kolem současného Kvotheho a jeho vyprávění. Postupně se začíná odhalovat, že ani Kvothe se nemůže skrývat na věky a nepřátelé si ho vždycky najdou.

Děj, který běží ve dvou časových liniích, není až takovou novinkou. Tou  je spíše samotné pojetí světa společně s jeho obyvateli a hlavně nový a neotřelý pohled na magii. Patrick Rothfuss je autorem, který opět oživuje fantasy literaturu novou krví. Zdá se však také, že Kvotheho osudy první dvě knihy ještě zcela neobjasnily a čtenáři se tak nejspíš mohou těšit na pokračování románu.

Můžeme tedy jen doufat, že i nadále si Patrick Rothfuss uchová svůj osobitý a neotřelý styl. Je však zcela jasné, že už svým prvním (zatím dvousvazkovým) románem prorazil víc, než by sám mohl vůbec doufat. Pokud tedy i jeho další tvorba bude pokračovat ve stejném stylu, jako doposud, máme se jistě na co těšit. A to hlavně proto, že se v jeho knize čtenář lehce ztotožní s hlavním hrdinou a prožívá jeho osudy podobným způsobem, jako by se jich sám účastnil a proto je velice těžké se od románu odtrnout. Věřme tedy, že i nadále bude Patrick Rothfuss stejně úspěšný.

Název originálu: The Name of the Wind
Název: Jméno větru, kniha první a druhá
Autor: Patrick Rothfuss
Překlad: Jana Rečková
Obálka: Donato Giancola
Počet stran: 325 a 323 stran
Vydalo: Argo a Trifid, Praha 2009
Hodnocení: 85%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podaří se vám najít Jméno větru společně s hrdinou knihy Patricka Rothfusse?