Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Patrick Demarchelier je už čtyřicet let na vrcholu

Redakce

Redakce

9. 4. 2010

Patrick DemarchelierSvět módy netvoří jen návrháři a modelky. Lví podíl na existenci tohoto světa mají i fotografové. V současnosti je na světě několik špičkových módních fotografů, které vám postupně představíme. Prvním z nich je Patrick Demarchelier.

Zdroj: aphotoeditor.com

Zdroj: aphotoeditor.com

Patrick Demarchelier se narodil v roce 1943 ve Francii ve velmi skromných poměrech. Většinu svého dětství strávil v Le Havru s matkou a čtyřmi bratry. K sedmnáctým narozeninám mu nevlastní otec daroval první fotoaparát – Eastman Kodak. Demarchelier se naučil, jak vyvolávat film, upravovat negativy, a začal fotit kamarády a svatby.

Zdroj: demarchelier.net

Zdroj: demarchelier.net

V roce 1975 se kvůli přítelkyni Mie přestěhoval z Paříže do New Yorku, kde začal působit jako fotograf na volné noze. Díky tomu objevil svět módní fotografie, kde se učil a spolupracoval s takovými jmény jako třeba Henri Cartier-Bresson, Terry King a Jacque Guibert. Netrvalo dlouho a jeho práce přitáhla pozornost známých magazínů Elle, Marie Claire a 20 Ans.

Plodná sedmdesátá

Během sedmdesátých let fotil obálky pro všechny důležité módní magazíny, včetně amerického, britského a francouzského Vogue, kde byl hlavním fotografem přes patnáct let. Dále také fotil pro časopisy Rolling Stone, Glamour, Life, Newsweek, Elle a Mademoiselle. Byl často najímán pro nafocení mnoha extravagantních reklamních kampaní pro tak exkluzivní značky, jako je například Ralph Lauren, Calvin Klein, Giorgio Armani, Chanel, Gap, Versace, Christian Dior, Lancomé nebo Gianfranco Ferré.

Během své dlouhé kariéry fotil i známé osobnosti – Davida Bowieho, fotografa Richarda Avedona, Elizabeth Hurleyovou nebo Madonnu. V roce 1989 se stal oficiálním fotografem princezny Diany a později prvním nebritským fotografem královské rodiny. Od roku 1992 je hlavním fotografem amerického časopisu Harper’s Bazaar. Demarchelier byl také vybrán pro nafocení kultovního kalendáře Pirelli pro rok 2005. Demarchelierovy poslední práce byly hlavně pro časopisy Vanity Fair a Vogue.

Zdroj: demarchelier.net

Zdroj: demarchelier.net

Fotografie Patricka Demarcheliera se kromě výstav objevily i v jeho knihách: Patrick Demarchelier Fashion Photography (1989), Photographs (1995), Exposing Elegance (1997) a Forms (2000).

Dnes je Patrick Demarchelier považován za jednoho z nejlepších a nejznámějších módních fotografů. Stále žije v New Yorku se svou ženou Miou a jejich dvěma dětmi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Patrick Demarchelier je už čtyřicet let na vrcholu