Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Patricij Vetinari – legenda celé Plochy

Redakce

Redakce

6. 1. 2010

terry-pratchett-barva-kouzel-perexAnkh-morporský Patricij se usmál, ale jeho oči zůstaly chladné.

„Tak středovou bránou, říkáš?“
Kapitán gardy předpisově zasalutoval. „Ano, pane. Museli jsme pod ním zastřelit koně, než se nám jej podařilo zastavit.“
„A to tě přivedlo přímou cestou sem,“ řekl Patricij a upřel zamyšlený pohled na Mrakoplaše. „Máš k tomu co říci?“
Říkalo se, že celé jedno křídlo Patricijova paláce obývají úředníci a ti prý tráví celé dny jen ověřováním a doplňováním všech informací, které jejich výjimečně schopný pán získal díky svému dokonalému špionážnímu systému. Mrakoplaš o tom nepochyboval.

– Barva kouzel

patricij - stephen briggs

Stephen Briggs jako Patricij Zdroj: Discworld.cz

Byl Vetinari patricijem už v Barvě kouzel? Samotný Terry Pratchett říká, že ano, a že pouze autor tak nějak nezvládl situaci. Jenže proti tomuto tvrzení vystupuje mnoho protichůdných důkazů.

  • podle chronologie na stránkách Discworld.cz by Vetinari musel nastoupit na místo patricije nejpozději v roce 1964, kdy se odvíjelo dobrodružství z knihy Barva kouzel. To však není možné, protože podle Pravdy, měl Cech vrahů absolvovat až v roce 1966, takže Patricijem se mohl stát až po tomto datu. Vetinariho jméno se objevuje poprvé až v roce 1973 při ovládnutí Ankh-Morporku Magickým prazdrojem.
  • Patricij v Barvě kouzel se nechová jako Vetinari. Nechává si například servírovat velmi exotická jídla jako je medúza v karamelu. A Patricij přece jí jen suchý chleba a pije čistou vodu.
  • v Mortovi Patricij pořádá maškarní ples (roku 1967). Jenže Vetinari žádné podobné společenské akce nepořádá. Dokonce je o tom i jedna ankh-morporská píseň Patricij nepořádá žádné bály.
  • v Zajímavých časech se Vetinari ptá, kdo je to Mák. Kdyby byl patricijem už v Barvě kouzel, musel by si jej přece pamatovat.

V Barvě kouzel (a až do Morta) je tedy patricijem lord Picbudka. Vetinari se jím prokazatelně stává až v Magickém prazdroji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Patricij Vetinari – legenda celé Plochy