Menu
TOPZINE.cz

Pat a MatPomůžete Patovi a Matovi postavit dům, nebo se s nimi vydáte na dobrodružný výlet plný nečekaných objížděk a jednosměrek? Klasické večerníčkové postavičky nebyly nikdy zábavnější!

Pat a Mat - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Sluneční paprsky lehce šimraly Pata na nose, proto se vzbudil dřív, než stačil zadrnčet budík. Sotva vylezl z postele, zabouchal na dveře jeho nejlepší kamarád Mat. Pat široce zívl a šel mu otevřít. Mat vběhl do místnosti a začal mu nadšeně popisovat nápad, který v noci dostal.

To, že se už během svého letitého kamarádství snažili postavit všelicos od postele přes poličku až po kamna, zastínil dnešní plán. Rozhodli se, že už je nebaví bydlet nad sebou v bytovce. Protože chtějí velkou zahrádku a garáž, která je pro kutily rájem, postaví si svůj vlastní dům.

Pat velkým kladívkem rozbil růžové prasátko, z něhož se vykutálely lesklé penízky. Bohužel jich nebylo tolik, kolik potřebovali. Chvíli si lámali hlavu nad tím, kde seženou materiál na stavbu, když mají nedostatek financí. Matovi se po chvíli rozsvítilo, vítězoslavně nadskočil a sdělil svoji myšlenku Patovi.

Pat a Mat - vzhůru na stavbu, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - vzhůru na stavbu, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Začali chaoticky pobíhat po bytě a nosit na hromadu před dům dřevěné desky, kbelíky, provazy a hřebíky. Hromada se začala zvětšovat, až jim téměř přerůstala přes hlavu. Pat s Matem si vyhlídli nedaleko svého současného bydliště slunný pozemek, který si koupili za hotovost z prasátka. Teď už jen zbývalo položit pevné základy a začít stavět. U potoka našli obrovské balvany, které byly do základů to pravé. Vykopali dostatečně hlubokou díru, naplnili ji kameny, a ty pak zalili betonem připraveným ve vaně z bytu.

Pat uprostřed zapomněl dřevěný kulánek, který samozřejmě po zatvrdnutí betonu nemohl vytáhnout, a tak se společně domluvili, že z něj udělají střední nosný sloup domu. Po okolí posbírali cihly a začali stavět hrubou stavbu. Některé zdi měly tvary tak zvláštní, až by člověk řekl, že cihlové zdi musí každou chvíli spadnout. Na nedalekém poli našli otepi slámy, ze kterých se rozhodli vytvořit doškovou střechu. Pomocí provazu je přivázali na připravené trámky.

Pat a Mat - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Dům byl skoro hotov. Nyní zbývá oběma kamarádům najít vybavení do interiéru domečku, k jehož vytvoření použijí svoje nezdolné kutilské schopnosti. Pat a Mat se rozbíhají po okolí najít vhodné komponenty. Tak hodně štěstí, hoši!

Večerníček Pat a Mat snad není potřeba představovat. Příběhy dvou nešikovných kutilů baví děti i dospělé už 34 let. Desková hra na sebe nechala sice dlouho čekat, ale o to víc času nad ní autoři ve firmě Bonaparte strávili a ještě mnohem víc jí věnujete vy. Odvděčí se vám kupou zábavy.

Pat a Mat - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

V papírovém kufříku s průhlednou přední stěnou se ukrývají celkem čtyři páry postaviček Pata a Mata. Jsou vyrobeny z tuhé gumy, takže jsou dostatečně tvrdé a nehrozí ulomení žádné jejich části. Oboustranný hrací plán tvoří čtyři obrovské puzzle dílky, jejichž složením získáte plochu na hraní.

S puzzlíky jsme ale ve výčtu komponent neskončili, vykouknou na vás také čtyři kartonové domečky, které se Pat s Matem budou snažit postavit. Na první pohled vás jistě uchvátí obrovská dřevěná kostka, která spolu se čtyřiceti žetonky tvoří poslední součásti balení. Grafické ztvárnění je věrné předloze, takže se ve hře setkáte s mnohým nářadím a jinými objekty ze seriálu.

Pat a Mat - postavené domečky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - postavené domečky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jak již naznačuje oboustranný hrací plán, balení nabízí hráčům celkem dvě hry. První z nich je Pat a Mat na výletě, která vychází z oblíbené hry Hadi a žebříky. Tentokrát se ale s Patem a Matem vydáte na výlet jejich luxusní červenou károu a budete se snažit co nejdříve dostat do jejich dvojdomku. Každý z hráčů postaví jednu figurku na start, a pak ji posune o tolik dílků, kolik padne na kostce teček. Cesta však nebude zdaleka tak jednoduchá. Čekají vás překážky v podobě objížděk, nebo naopak zkratky, které mají podobu jednosměrek.

Druhá hra přichází s osobitým principem. Tvůrcům se podařilo ve hře skloubit herní principy z pexesa, Člověče, nezlob se a stavění puzzlů. Na první pohled nemožná kombinace dodává hře nádech jedinečnosti.

Pat a Mat - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Na začátku zamícháte žetonky s nářadím a předměty a rozložíte je náhodně rubem na políčka hracího plánu. Puzzle (dílky domečků) otočíte tak, aby na každém dílku byl vidět materiál, který je potřeba k jeho postavení. Každý hráč si vezme postavičky nerozlučitelného páru Pata a Mata jedné barvy (liší se podstavci). Nyní hra může začít.

Hráč nasadí figurku, když na kostce padne hodnota 6. Hráči se střídají v hodu kostkou a snaží se nalézt nářadí a předmět stejné barvy. K tomu mohou využívat svojí paměti, protože při každém tahu mohou otočit žeton z políčka, na němž stojí, a k němu jeden další. Pokud se jim podaří nalézt dva obrázky patřící k sobě, podařilo se jim úspěšně postavit tento dílek a mohou si jej založit v puzzle stylu do svého nedostavěného domečku.

Pat a Mat - figurky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - figurky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pokud se jim podaří postavit celý dům, musí ještě do domečku s oběma postavičkami dorazit a teprve pak se stávají vítězi. V průběhu hry si mohou hráči znepříjemňovat vzájemně život klasickým vyhazováním i otáčením žetonků, na kterých stojí figurka soupeře, kterou v případě úspěšného tipu vyhodíte zpět na start.

Samozřejmě je možné snažit se vybudovat domeček přesně podle vašich představ, ale musíte počítat s možností, že některý z vašich soupeřů bude rychlejší a uzme vám váš vysněný dílek.

Pat a Mat - porovnání kostky ve hře Pat a Mat s klasickou herní kostkou, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - porovnání kostky ve hře Pat a Mat s klasickou herní kostkou, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Vydavatelé na krabici uvedli nezvyklé číslo 4, které značí minimální doporučenou věkovou hranici pro hráče. Pravidla obou her jsou jednoduchá, komponenty jsou dostatečně velké a odolné, a proto s čistým svědomím toto doporučení můžeme jen potvrdit. Panáčci přežijí i nešetrné zacházení a hlavně u nich nehrozí žádné odlomení nějaké jejich části. Pokud tedy nevezmete nůž nebo paličku na maso, abyste jim ukázali, co proto.

První z výše uvedených her zaujme spíše menší děti, zato druhá dokáže zabavit i dospělé, kteří při ní zažijí spousty legrace. Zvláště pokud se mezi hráči najde nějaký velmi zapomětlivý.

Pat a Mat - žetonky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pat a Mat - žetonky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pokud hledáte hru s krásným námětem z večerníčků, která zlepší paměťové dovednosti vašich dětí, Pat a Mat by se měl bezpochyby dostat do vašeho hledáčku. Krásné provedení a velmi kvalitní zpracování z ní dělají i přes trochu vyšší cenu zajímavou volbu. A když budete hru poctivě hrát, třeba z vašich malých kutilů vyrostou jednou velcí architekti, kteří budou svým dětem hrdě vyprávět, jak našli inspiraci ve společenské hře Pat a Mat.

Název hry: Pat a Mat
Typ hry: desková, dětská
Výrobce: Bonaparte
Distributor pro ČR: Bonaparte
Cena: 549 korun
Počet hráčů: od 2 hráčů
Hrací doba: 20 – 40 minut
Doporučený věk: od 4 let

Hodnocení: **** 3,8 / 5

Klady:
+ večerníčková předloha
+ zábavný mix Člověče, pexesa a puzzle
+ dvě hry v jednom
+ kvalitní zpracování
+ postavičky Pata a Mata
+ nízká věková hranice

Zápory:
– cena

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pat a Mat staví dům