Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Pašeráci uprchlíků se často schovávají za cestovní či HR agentury. Jsou jich tisíce

ČTK

ČTK

4. 9. 2015

Na transportu uprchlíků do Evropy se podle letošních a loňských statistik Europolu podílí až 30.000 pašeráků. Zástupce ředitele Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů to dnes řekl v rozhovoru pro rádio Impuls. Dodal, že činnost pašeráků lidí je většinou organizovaná, a to někdy velmi důmyslně.

uprchlici_imigranti_deti_stany_tabor

ilustrační foto, thomas koch / Shutterstock.com

„Počet osob, které spadají do kategorie pašeráků a byly nějakým způsobem vyšetřovány v rámci celé EU, je 30.000. S tím, že v současné době probíhá 1400 vyšetřování v různých stadiích,“ uvedl Martinů.

Škála způsobů, jakými pašeráci pracují, je podle něj široká. Existují i převaděči příležitostní, ve většině případů je ovšem jejich činnost organizovaná. Někteří vysoce profesionalizovaní pašeráci se schovávají za legálně fungující firmy. „Vystupují například jako cestovní agentury, protože si zaplatíte lístek a oni vás někam převezou. Nebo pokud rekrutují uprchlíky, tak vystupují jako HR agentury na vyhledávání mozků,“ vysvětlil někdejší šéf české policie.

Doplnil, že Europol se může na šetření podobných případů podílet tehdy, pokud se kauza týká dvou členských států Evropské unie.

Podle Martinů zatím neexistují důkazy, že by mezi uprchlíky mířícími do Evropy byli teroristé nebo džihádisté. „Nemůžeme to vyloučit a bezpečnostní riziko z dlouhodobého hlediska to samozřejmě je. Mezi foreign fighters (zahraničními bojovníky) se v převážné většině jedná o osoby, které pocházejí právě z těch menšin, které se usídlily na území Evropské unie,“ podotkl. Zahraniční bojovníci v řadách Islámského státu podle něj mohou spáchat teroristický čin kdekoli na území EU nevyjímaje Českou republiku.

V souvislosti se současnou migrační krizí proudí do Evropské unie statisíce uprchlíků z válkou či chudobou sužovaných zemí Blízkého východu a Afriky, zejména ze Sýrie. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová dnes ministrům obrany členských států navrhla, aby lodě námořní operace EU ve Středozemním moři mohly v mezinárodních vodách dopadat a případně také ničit plavidla, která používají pašeráci k převozu migrantů k evropským břehům. Problematiku uprchlíků budou v pátek řešit i premiéři zemí visegradské čtyřky. V Praze se pokusí dohodnout na společné pozici, kterou by měli zastávat při následných jednáních unie.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pašeráci uprchlíků se často schovávají za cestovní či HR agentury. Jsou jich tisíce