Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Parov Stelar: Každá electro-swingová kapela dělá svou hudbu trochu jinak

Redakce

Redakce

14. 10. 2013

V létě to byl Rock for People, nyní zas Incheba aréna v Praze. Elektro-swingoví Parov Stelar se již tradičně vrací do Čech s půlroční frekvencí za jedním účelem, a sice roztančit místní publikum. Bylo tedy na čase, abychom společně s vokalistkou Cleo Panther nahlédli do zákulisí skupiny, jež se proslavila nejen svou taneční hudbou, ale i perfektní stylizací.

FOTO: Parov Stelar Band

Parov Stelar Band. | Zdroj: Indies Scope

Vaše kapela se v posledních letech stala ikonou poměrně mladého žánru, který však při poslechu jednotlivých interpretů může působit dost jednotvárně. Jak to vnímáte vy? Sledujete svou „konkurenci“?

Samozřejmě; třeba zrovna Caravan Palace, kteří ale, co jsem tak viděla a slyšela, zabředávají mnohem více do swingu než my. V našem případě totiž stále převládá spíše ta elektronika. Pak je tu i mnoho dalších podobných skupin, ale každá ke své muzice přistupuje trochu jinak. Pro mě to rozhodně není to samé.

Konkurenci z jejich strany tedy nepociťujete?

Ne, asi ne. V posledních letech se electro swing jako žánr neuvěřitelně rozmohl a objevilo se mnoho nových kapel, jež se této hudbě věnují. A osobně si myslím, že je to dobře.

Pro Parov Stelar Band je určující nejen hudba, ale také působivé kostýmy ve stylu staré swingové éry. Máte vlastní kostymérku, nebo si oblečení vybíráte sami?

Já osobně spolupracuji s vídeňskou designérkou Annou Aichingerovou, jež je zároveň i moje dobrá přítelkyně. Zavolala jsem jí už v době, kdy jsem začínala vystupovat s Parov Stelar. Její modely mě velmi oslovily, protože výborně podtrhují ženské křivky a přesně to se mi líbí.

A sama si volíte, co byste chtěla nosit, nebo jí necháváte volné pole působnosti?

Tenkrát, když jsme spolu začínaly, jsem se u ní zastavila, abych se podívala na její kolekci a zároveň jí ukázala své nápady. Tak to chodí i dnes. Vždycky jí před vystoupením přináším spoustu návrhů a obrázků, jak bych chtěla vypadat. I co se týče make-upu a účesu. Pak už je jen na ní, aby si s tím poradila.

FOTO: Parov Stelar Band

Parov Stelar Band na letošním ročníku Rock for People. | Foto: Rastislav Bača, TOPZINE.cz

Předpokládám ale, že na turné s vámi nejezdí.

Ne, to ne. Navrhne mi jen oblečení a o zbytek vizáže se pak postarám sama.

Existuje někdo, kdo je pro vás inspirací, vzorem? A teď nemyslím z hlediska image, ale spíše co se hudby týče. Někdo, kdo vás opravdu ovlivnil?

Skutečného idola asi nemám, ale mohla bych samozřejmě vyjmenovat mnoho muzikantů, které velmi obdivuji. Napadá mě teď například Tina Turner nebo Freddie Mercury. Když sledujete jejich videoklipy a posloucháte nahrávky, v duchu si jen opakujete „wow, to je úžasný“. Ale osobně zastávám názor, že každý by si měl vytvořit svůj styl podle sebe, jak to sám cítí.

Českou republiku navštěvujete poměrně často. Minulý rok jste tu byli dvakrát a letos je tomu podobně. Plánujete v budoucnu nějaké větší turné, třeba i za hranice Evropy?

Momentálně máme mnoho plánů, například vystoupení v Rusku či turné po Německu. Určitě bychom rádi zase vyjeli mimo Evropu, ale momentálně k tomu nemohu říci více. Každopádně budeme mít pořád co dělat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parov Stelar: Každá electro-swingová kapela dělá svou hudbu trochu jinak