×
TOPZINE.cz

Parkinsonova nemoc: Strašák středního věku

Zdroj: churchinthecity.ca

V České republice trpí Parkinsonovou nemocí asi 12 až 15 tisíc pacientů. Dnešní den – 11.duben – je Světovým dnem Parkinsonovy nemoci. Co je to vlastně Parkinsonova nemoc, jaké jsou její příznaky a jakým způsobem se dá léčit?

Zdroj: churchinthecity.ca

Parkinsonova nemoc je chronické degenerativní onemocnění centrální nervové soustavy a mozku související s nedostatkem dopaminu, který umožňuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Dopamin je za normálních okolností produkován nervovými buňkami v takzvaném černém jádru mozku. Příčina odumírání nervových buněk není známá a vážné následky nedostatku dopaminu spočívají v tom, že člověk postupem času naprosto přestane kontrolovat a ovládat svůj pohyb. Toto onemocnění bylo poprvé popsáno v roce 1817 britským lékařem Jamesem Parkinsonem a nese podle něj také svůj název.

Nemoc se objevuje až ve středním věku, nejčastěji propuká kolem 50. až 60. roku, nezřídka také později. Existuje zde i riziko genetických dispozic. Ve výjimečných případech se nemoc vyskytuje u mladších lidí. Jako příklad si uveďme oblíbeného herce Michaela J. Foxe, kterého můžeme znát například z filmu Návrat do Budoucnosti.

Zdroj: time.com
Zdroj: time.com

Příznaky onemocnění

Mezi první obtíže patří bolesti ramen, šíje, pocity tíže končetin, poruchy spánku, nespavost, deprese, snížení sexuální výkonnosti, tichost a monotónnost hlasu, zhoršení písma. Teprve o mnoho měsíců nebo let později se objevují specifické příznaky jako třes, svalová ztuhlost, celková zpomalenost pohybů, poruchy stoje a chůze, poruchy vegetativního nervstva a psychické problémy.

Možnosti léčby

Parkinsonova nemoc se nedá zcela vyléčit, ale její průběh se dá zmírnit. Podstatou je doplnění chybějícího dopaminu v mozku.

Vliv nemoci na řízení motorových vozidel

Je pochopitelné, že toto onemocnění značně ovlivňuje schopnost řízení motorových vozidel. Na základě prováděných výzkumů však bylo zjištěno, že většina pacientů i přes prodlouženou reakční dobu řídila na rozdíl od některých bezohledných zdravých řidičů bezpečně.

Foto: Petra Prokopová,Topzine.cz
Foto: Petra Prokopová,Topzine.cz

Doporučené potraviny

Každá nemoc se dá ovlivnit, zmírnit či zcela vyléčit výživou. V tomto případě je důležité doplnit vitamíny skupiny B, zejména vitamín B6 a také hořčík a vápník. Mezi doporučené potraviny, které tyto vitamíny a prvky obsahují a pomáhají zvyšovat produkci dopaminu a také serotoninu v mozku, patří například ovesné vločky, pšeničné klíčky, avokádo, banány, ryby, fazole, hrách, tofu, sója, dýňová semínka, slunečnicová semínka, ořechy…Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..