Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Park Stromovka: Osmisetletá ozdoba Prahy

Redakce

Redakce

24. 3. 2010

stromovka-perexSníh pomalu roztává, slunce víc a víc svítí a venku se otepluje. Jaro začíná. Kde si ho v Praze můžete vychutnat? Praha 7, kterou Vltava uctivě obtéká, je proslulá parky a zahradami. Jednoznačně nejznámější a největší zelení v této oblasti je park Stromovka.

Zdroj: archiv Kateřiny Koudelkové

Zdroj: archiv Kateřiny Koudelkové

Založení Královské obory

Park Stromovka, dříve nazývaný Královská obora, se nachází v Bubenči, kousek od stanice metra Nádraží Holešovice. Podle historiků byl založen už ve 13. století, za vlády Přemysla Otakara II. Jednalo se tehdy o loveckou oboru, v níž nechal panovník postavit i letohrádek.

Během husitského hnutí byla Stromovka z velké části zničena, ale Vladislav Jagellonský škody napravil a od těch dob bývala Královská obora příležitostně otevírána i pro veřejnost.

Rozkvět parku a jeho novodobá podoba

Za vlády Rudolfa II., v 16. století, byl letohrádek přestavěn do renesančního stylu. Došlo také k vybudování rybníků a k rozšíření celé obory.

V 18. století však vojenské konflikty způsobily v Královské oboře takové škody, že se uvažovalo o jejím zrušení. Nakonec k tomu naštěstí nedošlo. Obora byla především díky hraběti Kinskému zrekonstruována a od začátku 19. století se stala volně přístupným parkem. V současné době se Stromovka rozkládá na ploše asi 95 ha a přežila i ničivé povodně v roce 2002, kdy byla celá pod vodou.

Zdroj: archiv Kateřiny Koudelkové

Zdroj: archiv Kateřiny Koudelkové

Dnešní využití Stromovky

Pokud se vydáte do Stromovky dnes, potkáte nejspíš různorodé skupinky návštěvníků. Prohání se tu sportovci na kolech nebo in-line bruslích, procházejí se tu mladé páry i prarodiče s kočárky.

A když tudy půjdete třeba v květnu, určitě uvidíte studenty, jak na dece uprostřed trávníku předstírají, že se učí. Pro ty je Stromovka takřka symbolickým parkem, protože 30. dubna se zde každoročně koná studentský festival Majáles, jehož hlavní atrakcí je zvolení Krále Majálesu. Doprovodný program je většinou nabitý. Vystupují zde známé kapely, probíhá jarmark studentských organizací a vzhledem k datu konání se volí i Nejkrásnější majálesová čarodějnice.

Takže jestli vás první sluneční paprsky lákají někam do přírody a přitom se vám nechce opouštět stověžatou matku měst, vyrazte do Holešovic a projděte se parkem, který krášlí Prahu už osmé století.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Park Stromovka: Osmisetletá ozdoba Prahy