Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Park a usedlost Cibulka: Ztracený svět v Praze 5

Hana Chytrá

Hana Chytrá

2. 6. 2010

I dnes se ještě dají v Praze najít pozoruhodná zákoutí, která unikají běžné turistické pozornosti. Jedno z nich je právě v Praze 5, kousek i daleko od rušného středu města.

Usedlost Cibulka, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Usedlost a anglický park Cibulka

Na Cibulku se lze dostat několika způsoby. Nejjednodušší je autobusem ze stanice metra Anděl, nebo pěšky z Plzeňské ulice (zastávka Poštovka – tram 7, 9, 10). Po dvouramenném schodišti lze vystoupat přímo do areálu Cibulky. Před schodištěm je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1818. Nahoře na úzkém ostrohu se nachází čínský pavilón v romantickém stylu počátku 19. století.

Vlastníkem parku a usedlosti, budovaném v klasicistním slohu v letech 1817 – 1826, byl pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein. Součástí zámečku, dnes nepřístupného, byly také reliéfy, biskupův znak a jeho pomník. Všechny stavby uvnitř areálu, včetně psích bud a holubníků dostaly tvar zděných romantických hrádků.

Výklenek, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

K nejzajímavějším objektům v areálu patří bezesporu tzv. čínský pavilon, původně vyzdobený sochami v čínském stylu a ověšený zvonky, které ve větru hrály. Další kuriozitou býval altán se sochou Diany a dvojicí psů, situovaný v horní části parku při laguně zřízené u potůčku. Tento objekt byl zbořen kolem roku 1970. V parku se také nachází torza dalších tří antických postav. Relativně nejzachovalejší je stavba, napodobenina trosek gotického hradu s věží, z níž je vynikající výhled na Motol a celý park Cibulka.

Čínský pavilón, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Cibulka v dnešní době

Dnešní stav areálu je bohužel tristní, jedná se jen o žalostné trosky dávající tušit někdejší krásu a výjimečnost celého komplexu. Zámeček je v politováníhodném stavu – v minulých letech sloužil jako sklad potravin a zeleniny, což se nesmazatelně zapsalo do jeho nynější podoby. Tento ztracený svět nedávných let jako by se každý den propadal dále do neznáma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Park a usedlost Cibulka: Ztracený svět v Praze 5