Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pašujeme dryády přes hranice aneb Parcon 2009

Jan Nohovec

Jan Nohovec

25. 8. 2009

parcon-2009Parcon, to je záležitost každoroční a ryze fandomová. Letos se organizátorům povedlo spojit město Plzeň, hravou dryádu Jany Šouflové, žánr fantasy a jeho hranice. Jak to vlastně dohromady vypadalo?

Letošní Parcon se již podruhé konal na Střední škole strojní na plzeňském Lochotíně. Zatímco minulý rok se věnoval oblíbenému subžánru New Weird, letos si vzal za cíl fantasy a obzvláště jeho hranice. Přesto však bylo vidět, že od loňska se toho zas až tolik nezměnilo, ať už mluvíme o mizivé účasti, skladbě programu nebo celkové atmosféře.

Pátek byl hlavně ve znamení deprese. Do rozlehlého areálu školy dorazilo jen kolem stovky lidí, a proto bylo téměř nemožné potkat se s nějakým fanem jinde než v poloprázdném baru a na nezaplněných přednáškách. I ty však ze začátku mohly jen odradit – Jan Kovanic si vybral zajímavé téma, ale povídání se mu jaksi rozplizlo, přednáška Vlasty Talaše o manhwě zase moc návštěvníků nazujala. Nemluvě o Maje Lidii Kossakowské, jejíž pořad byl zrušen, protože se polské autorce nepovedlo dorazit včas. Náladu večera tak zachraňovalo slavnostní zahájení korunované vtipnou scénkou pod taktovkou Martina Koutného na téma „Fandom už má děti“ a dvě úspěšné přednášky – o JFK a Marku Stoneovi s Vladem Ríšou a o Demokracii a totalitě v náboženství s Pagim. To bylo pro tento den vše, a proto se většina hostů vydala do jídelny s non-stop bufetem a příjemně roztržitou obsluhou, kde leckteří seděli až do rána.

Na rozdíl od pátku, sobota byla mnohem zajímavější – a to nejen proto, že přijelo mnoho dalších návštěvníků a hostů. Hned ráno od deseti si ranní ptáčata mohla vyslechnout angličtinu s milým italským přízvukem, když Valerio Evangelisti povídal ve velkém sále o fantastice v Itálii od počátku dvacátého století až do současnosti. Bylo zajímavé zjistit, že i v takové zemi, jako je jeho domovina, se fantastika drala na povrch stejně těžce, jako tomu se tomu dělo a stále děje u nás. Paralelně přednášel v malém sále Miloš Ferko a rozjely se i další aktivity pro fanoušky, kterým se na pořady dvakrát nechtělo – SFK Islington připravil několik fantastických her, šermířská skupina Armagedon svá vystoupení a u bufetu čekal i turnaj a volné hraní hry Dominion.

parcon-2009

Obrázek letošního Parconu namalovala vynikající kreslířka Jana Šouflová ( www.maffet.cz )

I celé odpoledne lákalo na přitažlivý program. Leonard Medek a po něm Františka Vrbenská se podívali na to, kam až vlastně sahají hranice fantasy a kde bychom mohli tento žánr najít, ačkoliv bychom to vlastně vůbec nečekali. Dorazily i jiné známé tváře české fantastiky – Vladimír Šlechta přednášel o střetech Tolkiena a Karla Maye, Ondřej Neff o své nové knize, Jan Harvalík ze SFK Palantír o tom, jak vyhrát literární soutěž, a Pagi o Jiřím S. Kupkovi. Ve virtuální čajovně besedovali všichni tři zahraniční hosté (kromě Evangelistiho i již dorazivší pár Kossakowská – Rozsévač větru, Renegát – a Grzędowicz – Pán ledové zahrady). Kromě toho se i křtilo a vyhlašovalo (Hořící přízraky, Kočas, Halmochron, Zlatá zebra) a šermíři si odskočili i zapřednášet na dva výborné pořady o středověkém mučení a zbraních. Ti, kterým se program stále nelíbil, mohli zavítat na divadelní představení Daturnin, jež sic již mělo premiéru na Sconu, ale ani tak neztratilo svou vtipnost.

Sobotní večer zakončilo slavnostní vyhlášení Ceny Karla Čapka a cen ČS Fandomu. Moderování se ujala dvojice Jakub Červinka a Mikoláš Tuček, kteří stojí za časopisem Score, a přestávky zpříjemňovaly ukázky irských tanců. Na rozdíl od loňského vyhlašování, na které si návštěvníci vcelku stěžovali, to letošní uplynulo v poměrně svižném a hlavně zábavném duchu, a tak si nikdo ani nevšiml, že ty dvě hodiny utekly tak rychle. Kompletní seznam výsledků najdete v předchozím článku. Jako koncovka sobotního večera sloužilo vyhlášení tomboly s velice pěknými cenami – kromě nutných knih a postaviček i obraz Edwarda Millera v hodnotě 1900 Kč nebo ubytování zdarma na letošním Fénixconu a příštím Parconu v Českém Těšíně, jenž získal status Eurocon.

Neděle už byla v zásadě jen rozlučková. Jiřina Vorlová provedla pětici účastníků workshopem, dorazil šéfredaktor Sardenu Jan Pechanec a debatovalo se o plusech a mínusech letošního Parconu. Tou nejkrásnější tečkou pro mnoho návštěvníků však byla Tessina přednáška o fenoménu Mary Sue, která měla premiéru už na letošním Festivalu fantazie. Tam se však povídání točilo jen kolem Harryho Pottera a byly jí vyhrazeny pouze dvě hodiny. Na Parconu se tento příjemně strávený čas lemovaný zajímavými informacemi a salvami smíchu ze všech stran protáhl až na téměř tři hodiny, ale výsledkem byl nejeden posluchač, který při odchodu ze sálu nedokázal udržet kamennou tvář.

Celkově byl letošní Parcon příjemnou až relaxační akcí českého fandomu, kam dorazili zajímaví hosté a kde vládla příjemná atmosféra. Stejně jako loni i tentokrát se však našlo několik chyb – dvoustovka návštěvníků se v rozlehlých prostorách prostě ztratila a kouzlo conu tak trochu ztrácelo svou hlavní ingredienci, mnoho přespávajících si stěžovalo na výtah, účast na přednáškách (i těch od zahraničních hostů) nebyla zrovna hojná atd. I přesto si to ale většina fanů a faní náležitě užila a nezbývá než doufat, že příští rok to v Českém Těšíně bude vypadat o mnoho lépe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pašujeme dryády přes hranice aneb Parcon 2009