Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Parchanti to zase nandávají CIA v druhém díle akčního komiksu

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

9. 2. 2011

Zatímco v minulém díle Parchanti: Vsaďte si se čtenář teprve seznamoval s ústřední skupinkou a prokousával pomalu k jádru problému, nový díl série se rozjíždí už od začátku. Druhý díl s názvem Zdvojnásobení sázek je v každém ohledu akčnější, zábavnější a lepší.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

V druhém díle série o skupině bývalých agentů CIA s názvem Zdvojnásobení sázek se Parchanti stejně jako minule snaží vypátrat místo pobytu svého bývalého šéfa Maxe, který je zradil a hodil na ně spoustu špíny. Stopy vedou k ostrůvku v Malých Antilách. Pod jeho povrchem se totiž skrývá něco, co Max velmi chce, a proto to musí Parchanti získat.

Stejně jako v minulém díle se první půlka knihy zaměřuje na přípravu plánu, zatímco druhá popisuje samotnou akci. Ve Zdvojnásobení sázek překvapivě překonává první půlka tu druhou, akčnější. To ale neznamená, že komiks ztrácí dech, naopak akční scény jsou skvěle napsané a opravdu napínavé. Zajímavější část komiksu se ale odehrává na prvních stránkách, kde hrdinové nestojí bok po boku, ale jednají každý na vlastní pěst.

Čtenář má proto jedinečnou možnost zjistit jak se jednotliví Parchanti chovají v běžném životě. Mají své životy, své rodiny a kamarády. I profesionální zabiják jako je Čokl může mít otravného švagra a i chladná Ajša má srdce a pro záchranu kamarádky udělá všechno.

Stegler – nebezpečný agent v důchodu

Scénarista Andy Diggle přidává do příběhu novou a velice zajímavou postavu. Steglera, postaršího agenta CIA, kterého by mladší kolegové nejraději poslali do důchodu. Naštěstí pro něj ho jeho šéf pověří úkolem, který dokazuje, že CIA není jenom banda ignorantů jako v minulém díle, ale živě se zajímá o problém s Maxem, který snad ani není bytost z masa a kostí.

Agent Stegler v sobě kombinuje legendární hollywoodské akční hrdiny jako Bruce Willis či Clint Eastwood a představuje pro Parchanty slušnou konkurenci. Zatímco pětice hlavních hrdinů musí čelit jednotce po zuby ozbrojených vojáků a jedné sopce, aby ukradli trezor v němž se ukrývají tajemné souřadnice, Steglerovi stačí jediný pohled na mapu s dírkou po špedlíku a zná je také. Stegler je parchant číslo jedna a nezbývá než doufat, že se objeví i v příštím díle.

Na Jocka nikdo nemá

Kresbu opět obstaral autor skrývající se pod přezdívkou Jock, tentokrát mu dopomáhal navíc hostující kreslíř Shawn Martinbrough. Nic proti Martinbroughovi, ale na Jockovu kresbu prostě nemá. Ten se svým osobitým stylem dokáže převálcovat každého novodobého kreslíře a jeho vyžívání se v oranžové barvě nelze než milovat.

Jediný problém Parchantů spočívá v tom, že nejsou čtením pro všechny. Milovníci fantaskních superhrdinských komiksů by s nimi mohli mít problém. Svým realistickým pojetím příběhu se ale naopak otevírají širšímu čtenářstvu, kterému komiks nic neříká. Faktem ale zůstává, že Parchanti opět posunuli pojem akční komiks dál. Andy Diggle velice dobře rozumí svému řemeslu a v Barchantech stvořil A-Team nového tisíciletí.

Název originálu: Losers: Double Down
Český název: Parchanti: Zdvojnásobení sázek
Scénář: Andy Diggle
Kresba: Jock, Shawn Martinbrough
Překlad: Kamil Bernášek
Vydal: Comics Centrum, Praha 2010
Počet stran: 144
Doporučená cena: 199

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parchanti to zase nandávají CIA v druhém díle akčního komiksu