Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Papírové vánoční pohlednice. Slepá vývojová větev doby internetu?

Redakce

Redakce

12. 12. 2011

OBR: Vánoční pohledyPosíláte klasické pohlednice? Vybíráte pečlivě, zastavujete se pro ně v papírnictvích, trafikách nebo u stánků na vánočních trzích? Přečtěte si v předvánočním čase o jejich dlouhé a bohaté historii i neradostné současnosti. 

OBR: Vánoční pohledy

Desítky vánočních pohledů ve schránce jsou už jen vzpomínkou. Zdroj: wikipedia.org

Nelze s jistotou říci, kdo, kdy a kde vyrobil první pohlednici. Tradičně se hovoří o vývoji pohlednice z korespondenčního lístku. Roku 1870 vytiskl Augustin Schwarz právě na korespondenční lístek první obrázek. Šlo o postavu vojáka.

Staré pohlednice měly na zadní straně prostor pro adresu, na přední straně místo obrázku pak i prostor pro text. V současnosti o těchto kusech hovoříme jako o „pohlednicích s dlouhou adresou“. Dnešní podobu získaly pohlednice kolem roku 1905.

OBR: Nejstarší pohlednice

Jedna z pravděpodobně nejstarších vánočních pohlednic

V případě konkrétní datace vzniku pohlednic, jak již bylo řečeno, panují nadále nejasnosti. Připomeňme zde například prodej údajně nejstarší ručně malované pohlednice. V anglické aukci z roku 2002 byl tento „nejstarší“ exemplář z roku 1840 prodán za 31 000 liber.

Zajímavostí je, že na prvních pohledech se nenacházely dnes již typické zimní náměty nebo křesťanské výjevy, ale naopak připomínky probouzející se jarní přírody. Oblíbené byly i sentimentální náměty dětí nebo zvířátek.

Dnes stačí pár kliknutí a internetová síť nabídne nepřeberné množství pohlednic a přání všeho druhu. Velké, malé, roztomilé, nevkusné, kýčovité obrazy, díky animaci plné juchajících a hopsajících vánočních stromků, skřítků a Santa Clausů.

Zapomněli jsme snad na kouzlo oněch papírových kartiček? Tradičním pohlednicím s postavami zasněžených chaloupek, s jesličkami a dětmi hrajícími si na zamrzlých rybnících již pomalu a jistě zvoní hrana. Půvab malovaných krajin Josefa Lady se pomalu vytratil.

OBR: Vánoční pohlednice - Josef Lada

Vánoční pohlednice, Zdroj: wikipedia.cz

Internet nabízí poměrně silnou míru nevkusu a do celého světa se probojovávajícího Santa Clause. A je to škoda! V e-mailové schránce na nás čekají desítky přání, stejná, jako pro všechny další známé. Ale pohlednice ve schránce, ta je jen naše a jen pro nás.

Čas jsou peníze a dnes to platí stále více. Internetová přání z pohodlí domova poskytují možnost počastovat s nimi všechny, které znáte. Pocit osobního kontaktu, byť by měl spočívat pouze v pár vlastnoručních tazích perem, se však v kyberprostoru povážlivě vytrácí.

OBR: Christmas ecard

Náměty elektronických pohlednic jsou vskutku bohaté, vkusné však málokdy. Zdroj: blirk.net

Dospěli jsme do doby, kdy na pohlednici může být prakticky cokoli – zasněžená krajina, vánoční stromek, nahé ženy, seriálové postavy, zvířata, vy nebo vaše dítě. Stačí jen dodat: „Veselé Vánoce!“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Papírové vánoční pohlednice. Slepá vývojová větev doby internetu?